Niedzielski: Test na koronawirusa bezpłatny i bez skierowania od lekarza

Artykuł
Decyzja ma odciążyć system podstawowej opieki medycznej
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Zdecydowaliśmy się na odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej ze zlecania za pośrednictwem lekarza badania w kierunku COVID-19 – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ przekazał, że będzie nowa ścieżka testowania na obecność koronawirusa.

– Zdecydowaliśmy się na odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej z tego, żeby zlecać za pośrednictwem lekarza badania w kierunku Covid. Będzie można to zrobić samodzielnie, bez konieczności korzystania z lekarza – poinformował Niedzielski.

Wyjaśnił, że na stronie gov.pl/dom znajduje się formularz, który należy wypełnić. – To podstawowe pytania, które dotyczą sytuacji identyfikowania ryzyka, czy był kontakt z osobą zarażoną, bo to jest przesłanka do wykonania testu, a z drugiej strony podsumowanie objawów, z którymi macie państwo do czynienia. Jeśli te objawy w takiej ankiecie zostaną potwierdzone, to wtedy pod wskazany numer w formularzu będzie oddzwaniał konsultant z infolinii i potwierdzając tożsamość, będzie wystawiał zlecenie na wykonanie badania – powiedział minister.

Konsultanci będą dostępni od godz. 8 do 18, również w weekendy. Wyniki badania będzie można odczytać na internetowym koncie pacjenta.

Badanie będzie bezpłatne.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy