Koncert, spektakle i wystawa uczczą Święto Niepodległości w Warszawie

Artykuł
flickr/Piotr Drabik/CC BY 2.0

Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego, spacer śladami międzywojennego teatru i wystawa Muzeum Niepodległości – to tylko kilka z wielu atrakcji jakie zaplanowano w stolicy z okazji święta 11 listopada

Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada zaprasza na VI Koncert Niepodległości, którego tematem przewodnim będzie służba Polaków pod obcymi sztandarami, w walce o niepodległość Polski i innych narodów. Prezentowane podczas koncertu utwory przybliżą szerokie spektrum historii Polaków w obcych formacjach. Począwszy od udziału śląskich Piastów w wyprawach krzyżowych, przez walki Polaków w armii Napoleona i wojskach secesyjnych w Ameryce po Franciszka Gabryszewskiego, który jako jeden z nielicznych wystartował samolotem podczas japońskiego ataku na Pearl Harbor i historię Polaka walczącego w 1984 r. w Afganistanie przeciwko armii sowieckiej. Honorowy patronat nad koncertem objął prezydent Bronisław Komorowski.

Przedstawiciele Muzeum Niepodległości w dniu święta złożą kwiaty na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak. Później zaplanowano projekcję dokumentu Andrzeja Kałuszko "Świadectwo dojrzałości" o Danucie Brzosko-Mędryk, autorce wspomnień z obozu koncentracyjnego na Majdanku "Niebo bez ptaków" oraz pokaz filmu Wiesława Dąbrowskiego "Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy".

W muzeum będzie również można obejrzeć wystawę "Niepodległa w plakacie ze zbiorów Muzeum Niepodległości". Zaprezentowanych na niej zostanie 15 plakatów związanych ze Świętem Niepodległości z czasów PRL oraz współczesnych. Dominują na nich biało-czerwone barwy narodowe, a także symbol orła, w zależności od okresu - w koronie lub bez. Na kilku wyeksponowana jest również postać marszałka Józefa Piłsudskiego.

Inicjatywy związane z 11 listopada przygotowało również stołeczne Muzeum Narodowe. Starszych gości zaprasza na spotkania przy obrazach m.in. "Hamlet Polski – portret Aleksandra Wielopolskiego" Jacka Malczewskiego, "Ranny powstaniec" Stanisława Witkiewicza i "Patrol powstańczy" Maksymiliana Gierymskiego. Dla najmłodszych przygotowano animacje również poświęcone tematowi niepodległości.

W obchody święta włączy się też Muzeum Historii Polski dziewiątą już edycją Przystanku Niepodległość. Główną atrakcją tegorocznego Przystanku pt. "My to zagramy" będzie prezentowany w Bibliotece Uniwersyteckiej spektakl przybliżający co grano na deskach warszawskich teatrów w latach 1918, 1928, 1938 i 1948. Przedstawienie będzie można obejrzeć w ciągu dnia czterokrotnie - o godz. 11.30, 14.30, 16.00 i 19.00.

Będzie można również aktywnie spędzić czas w drodze na spektakle. Sprzed siedziby Muzeum Historii Polski wyruszy spacer z przewodnikiem poświęcony międzywojennemu teatrowi w Warszawie. Jego uczestnicy poznają ciekawe miejsca na teatralnej mapie miasta oraz najważniejsze postacie tego czasu. Przystankowi towarzyszyć będzie okolicznościowa gazetka "Jesteśmy" z trasą teatralnego spaceru, ciekawostkami historycznymi związanymi z prezentowanymi podczas niego miejscami i fotografiami przybliżającymi międzywojenny teatr. Publikacja będzie dostępna tylko 11 listopada.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w podwarszawskim Sulejówku zaprasza natomiast na całodniowe obchody Święta Niepodległości. W południe dzieci będą mogły obejrzeć film animowany "Mieszkańcy spod Jedenastki" oraz wziąć udział w warsztatach i wspólnym czytaniu książki "Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach" Zofii Staneckiej. Później zaplanowano pokaz musztry konnej i władania białą bronią, mszę św. w intencji ojczyzny i koncert orkiestry wojskowej. Uroczystości zakończy przemarsz pod Kopiec Współtwórców Niepodległej, gdzie odbędzie się capstrzyk, apel poległych z salwą honorową oraz składanie wieńców.  

Źródło: polskie radio, pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy