Jerozolima: odnaleziono łaźnię rytualną z czasów Jezusa

Artykuł
Jerozolima
vaticannews.va, niedziela.pl

Odkrycia archeologiczne, których dokonano w ostatnich miesiącach w okolicach Ogrodu Getsemani w Jerozolimie pochodzą z czasów Jezusa oraz z epoki wypraw krzyżowych.

Dzisiaj rano, w obecności kustosza Ziem Świętej, o. Francesco Pattona oraz archeologów, którzy prowadzili prace, m.in. Amit Re’em, badającej starożytność ze strony władz izraelskich, zostały przedstawione rezultaty prac wykopaliskowych, które odbywały się w niewielkiej posiadłości usytuowanej poza starą Jerozolimą, u podnóża Góry Oliwnej, gdzie Jezus udał się na modlitwę po Ostatniej Wieczerzy, przed zdradą ze strony Judasza i aresztowaniem.

Jest to miejsce, które w ciągu wieków stało się celem pielgrzymek. Powstanie tam pierwszej bazyliki sięga czasów bizantyjskich. Ta obecna powstała dzięki międzynarodowemu wsparciu – i od tego bierze nazwę: Kościół wszystkich Narodów. Została wybudowana według projektu architekta Antonia Barluzziego w latach dwudziestych ubiegłego stulecia.

 Aby umożliwić bezpieczne dojście do niej, pod drogą dla samochodów wykopano podziemny tunel. Podczas prac przygotowujących infrastrukturę dokonano niezwykłego odkrycia: przy wylocie tunelu napotkano na całą serię pomieszczeń połączonych ze starożytną bazyliką Agonii Jezusa, pochodzących z czasów wypraw krzyżowych. W połowie tunelu dokonano jeszcze większego odkrycia.

 - Podczas tych prac wykopaliskowych znaleziono wiele bardzo interesujących elementów. W części, gdzie znajdowały się pomieszczenia należące do starożytnej bazyliki Agonii Jezusa przez przypadek napotkano na wyżłobioną w skale żydowską łaźnię rytualną pochodzącą z I wieku – podkreślił o. Eugenio Alliata z Biblijnego Studium Franciszkanów. - To jest główne odkrycie, ponieważ aż do dzisiaj w Getsemani nigdy nie znaleziono żadnej rzeczy, która pochodziłaby z czasów Jezusa, jedyne na co natrafiano, to przedmioty pochodzące z czasów wypraw krzyżowych lub z czasów bizantyńskich.

Podczas produkcji oleju lub wina pobożny żyd, które je przygotowywał, jeśli chciał, aby były one koszerne, czyli czyste według prawa, musiał odpowiednio się przygotować, dokonując obmycia rytualnego w odpowiedniej wannie.

 

 

Źródło: vaticannews.va, niedziela.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy