Izrael zaszczepił 40 proc. populacji. Zadeklarował teraz pomoc dla 120 tysięcy palestyńskich robotników

Artykuł
Izrael zaszczepił ponad 40 procent swej populacji
Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

Izrael zdecydował włączyć w akcję szczepień przeciwko Covid-19 ponad 120 tysięcy palestyńskich robotników pracujących w tym kraju i na Zachodnim Brzegu - poinformował w poniedziałek COGAT, oddział izraelskiego ministerstwa obrony.

Palestyńczycy z Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy otrzymali do tej pory niewielką liczbą dawek szczepionek, natomiast Izrael zaszczepił ponad 40 procent swej populacji.

Z uwagi na tę dysproporcję izraelscy pracodawcy prywatnie zabezpieczyli dawki dla tysięcy swoich palestyńskich robotników, z których wielu jest zatrudnionych w sektorze budownictwa.

Izraelski rząd krytykowany jest za to, że nie udostępnił swych znaczących rezerw szczepionek przeciw Covid-19 Palestyńczykom mieszkającym na terytoriach okupowanych - w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu - mimo iż państwo żydowskie prowadzi jedną z najszybszych akcji szczepień na świecie.

Izrael odrzuca te żądania i twierdzi, że zgodnie z porozumieniami w Oslo za szczepienie Palestyńczyków odpowiedzialna jest Autonomia Palestyńska.

Zachodni Brzeg i Gaza, gdzie mieszka 5,2 mln Palestyńczyków, otrzymały do tej pory około 34 700 sztuk szczepionki. Małą część z nich przekazał Izrael i Rosja, a 20 tys. przysłały do Gazy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy