Premier Izraela obwieszcza zwycięstwo nad koronawirusem. Dwa tygodnie przed wyborami

Artykuł
Dwie dawki szczepionki otrzymało już niemal 40 proc. Izraelczyków
Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

Dziś w Izraelu świętowano podanie szczepionki przeciwko COVID-19 pięciu milionów obywateli. Do końca przyszłego miesiąca mają zostać zaszczepione wszystkie osoby powyżej 16. roku życia.

Pierwszą dawką zostało już zaszczepionych 5 milionów Izraelczyków. Obie dawki otrzymało 3.7 miliona osób, czyli niemal 40 proc. populacji.

Jak powiedział premier Benjamin Netanjahu, wkrótce cała gospodarka będzie otwarta dla osób posiadających „zielony paszport”, czyli zaświadczenie o zaszczepieniu lub przejściu choroby.

– To wielki dzień. Dokonaliśmy niesamowitego osiągnięcia, ponieważ Izrael jest pierwszym państwem, które pokona koronawirusa – stwierdził Netanjahu. – Według naszych szacunków do końca kwietnia zaszczepimy wszystkie osoby powyżej 16-go roku życia i tym samym pozbędziemy się pandemii – mówił.

Wczoraj w całym Izraelu ponownie otworzono restauracje i hotele, a uczniowie wrócili do szkół. Izraelczycy, którzy pozostali za granicą po wprowadzeniu ostatniego lockdownu i zamknięciu lotnisk, mogą już wracać.

Media w Izraelu informują, że luzowanie obostrzeń ma związek z wyborami do parlamentu, które mają się odbyć 23 marca. Według sondaży największe szanse na zwycięstwo ma urzędujący od 2009 r. premier Benjamin Netanjahu i jego partia Likud, która jednak wraz z dotychczasowymi koalicjantami może nie uzyskać 61 miejsc potrzebnych do zbudowania większości w Knessecie.

Źródło: polskatimes.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy