Historyczny start rakiety. "Long March 11" została wystrzelona z platformy morskiej

Artykuł
Start rakiety "Long March 11".
Twitter, Next Launch (@NextLaunchInfo)

Wczoraj Chiny przeprowadziły start rakiety "Long March 11" ze specjalnej platformy morskiej na Morzu Żółtym. Rakieta wystartowała o 3:23 czasu polskiego.

Celem misji było wyniesienie 9 satelitów serii Jilin-1 Gaofen 03B (6 satelitów) i 03C (3 satelity) na niską orbitę okołoziemską. Są to niewielkie ładunki dysponujące aparaturą optyczną zdolną obrazować z rozdzielczością 1 m/px. Seria 03B to satelity wykonujące zdjęcia, a 03C to statki ze zdolnościami rejestrowania filmów z orbity.

Był to drugi chiński start z platformy morskiej. Chiny wykonały pierwszy taki lot w 2019 r. z użyciem tego samego typu rakiety. Po raz pierwszy do przeprowadzenia startu użyto nowo wybudowanego ośrodka w Haiyang na wybrzeżu. Mają być tam produkowane rakiety i obsługiwane ich starty.

- Platformy morskie do wystrzeliwania rakiet na orbitę zwiększą liczbę obszarów startowych w Chinach, poprawią efektywność oraz sprawią, że wystrzeliwanie będzie bezpieczniejsze — skomentował Li Zongli, dyrektor Centrum Wystrzeliwania Satelitów w Taiyuan.

Źródło: Twitter, urania.edu.pl, rp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy