Europa Nostra 2020. Grand Prix za wystawę „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko”

Artykuł
Wystawę można ją oglądać w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku
Twitter/@MuzeumAuschwitz

We wtorek wręczono Nagrody Dziedzictwa Europejskiego Europa Nostra 2020. Grand Prix otrzymała wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko”, przygotowana wspólnie przez hiszpańską firmę Musealia oraz Muzeum Auschwitz.

Nagroda Europa Nostra to najbardziej prestiżowe europejskie wyróżnienie w zakresie historii i dziedzictwa.

Wystawa muzeum w Oświęcimiu zajęła także jednocześnie drugie miejsce w Public Choice Award. Wyróżnienia wręczono podczas specjalnej ceremonii online.

„Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” pokazuje kolejne etapy rozwoju nazistowskiej ideologii i opisuje transformację Oświęcimia, jako polskiego miasta, w którym nazistowskie Niemcy w czasie okupacji stworzyły największy obóz koncentracyjny i znaczny ośrodek zagłady. 

– Wystawa spotyka się z bardzo dobrym przejęciem zarówno publiczności, jak i szkół czy mediów. Jest bardzo dobrą, nowoczesną, ogromną wystawą o dziejach obozu i jego ofiarach. Jednak dziś – dla mnie – niezmiernie ważne jest to, że ta historia odczłowieczania ofiar dotyka samego sedna naszej powojennej tożsamości – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M. A. Cywiński.

Pierwsza prezentacja ekspozycji miała miejsce w Madrycie, gdzie obejrzało ją ponad 600 tysięcy osób. Obecnie można ją oglądać w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku.

Źródło: tvp.info

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy