Dziś Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Gliński: Piękno zabytków to efekt pracy wielu specjalistów

Artykuł
MInister Piotr Gliński
flickr.com/Nowy Dziennik

Z okazji przypadającego dziś Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podziękował wszystkim zaangażowanym w ochronę i zachowanie narodowego dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń.

- Państwo polskie dba o zabytki, ale ich piękno to przede wszystkim efekt pracy bardzo wielu specjalistów, którym dziękuję za troskę i dbałość o zachowanie najwyższych standardów przy odbudowie i renowacji skarbów naszej kultury, dziękuję za wzbogacanie naszego narodowego dziedzictwa - powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Polityk poinformował, że jego resort w latach 2016-2020 na remonty i konserwacje polskich zabytków przekazał 653 miliony złotych. Stanowi to wzrost o 280 milionów złotych w stosunku do lat 2011-2015. Aktualny budżet na rok 2021 wynosi ponad 132 milionów złotych i został dwukrotnie w tym roku zwiększony o łączną kwotę 20 milionów złotych. Dzięki tym funduszom odnawiane są liczne pomniki i inne zabytkowe obiekty, zarówno te o znaczeniu lokalnym, jak i wpisane na prestiżowe listy Pomników Historii i UNESCO.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków został ustanowiony w roku 1983 przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków. To święto wszystkich, którzy wkładają wiele wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi - konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów, archeologów i przedstawicieli innych zawodów pracujących na rzecz ochrony zabytków, a także wszystkich odpowiedzialnych właścicieli, opiekunów i zarządców zabytkowych obiektów dziedzictwa kulturowego.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy