Ogromne wsparcie dla polskich kopalni muzealnych. Wieliczka dostanie pół miliarda złotych

Artykuł
Ochrona kopalni ma zabezpieczyć miasto i zachować obiekt dla przyszłych pokoleń
Fot. kopalnia.pl

Kopalnia soli w Wieliczce otrzyma w tym roku 85 milionów złotych wsparcia na mocy przedłużonej do 2027 r. ustawy o dotowaniu kopalni zabytkowych i tych w stanie upadłości. Pieniądze mają być przeznaczone na utrzymywanie bezpieczeństwa kopalń.

To wsparcie pozwoli kontynuować prace zabezpieczające, niezbędne by chronić ten bezcenny zabytek i leżące nad nim miasto – powiedział Paweł Nowak, prezes zarządu kopalni w Wieliczce. – Te środki są szczególnie ważne ze względu na sytuację pandemiczną, bo wiele ośrodków – w tym Kopalnia Soli „Wieliczka” – utraciło znaczące wpływy środków z powodu ograniczeń wprowadzanych w związku z walką z pandemią. Siedem wieków wydobycia pozostawiło pod Wieliczką miliony metrów sześciennych pustek, które trzeba zabezpieczyć. Procesy górotwórcze nie zahamowały z powodu pandemii – dodał.

Kopalnie trzeba zabezpieczać, bo woda wypłukuje części kopalni, a to może skutkować zawałami, niebezpiecznymi dla górników i turystów, ale także zapadliskami na powierzchni. Program na lata 2021-2027 opisuje prace zabezpieczające, odwadniające, modernizacyjne, służące ochronie zabytku i utrzymaniu ruchu zakładu górniczego.

Ochrona kopalni ma także na celu zachowanie tego obiektu dla przyszłych pokoleń.

Wsparcie finansowe otrzyma także m.in. kopalnia w Bochni, Zabrzu i Tarnobrzegu.

Źródło: rmf24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy