Dziś dzień papieski! Sprawdź co oznacza "Promieniowanie ojcostwa"

Artykuł
pixabay/Telewizja Republika

"Promieniowanie ojcostwa" - to hasło XVIII Dnia Papieskiego, który będzie dziś obchodzony w Polsce i w środowiskach polonijnych na świecie. W kraju i za granicą odbędzie się wiele wydarzeń duchowych i kulturalnych, a także zbiórka na program stypendialny dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin, który prowadzi Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Wśród zaplanowanych wydarzeń jest msza św. z okazji 40-lecia pontyfikatu Jana Pawła II w bazylice św. Krzyża w Warszawie odprawiona przez kard. Kazimierza Nycza (godz. 9), a transmitowana przez radiową "Jedynkę". W Świątyni Opatrzności Bożej o godzinie 15.00 odmówiona zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia, a po niej sprawowana będzie Eucharystia. Galowy Koncert Dnia Papieskiego rozpocznie się tam o godz. 17.30. Wystąpią m.in. Dariusz Malejonek, Krzysztof Antkowiak oraz Krzysztof i Piotr Cugowscy. W czasie koncertu w Warszawie - na Mokotowie i w Wilanowie - działać będą też miasteczka rodzinne prowadzone przez stypendystów Fundacji DNT.

Z kolei wolontariusze z 47 Szkolnych Kół Caritas z terenu archidiecezji Łódzkiej zapraszają na papieskie kremówki. Złożone przy tej okazji ofiary przeznaczone zostaną na działalność Szkolnych Kół Caritas i formację wolontariuszy Caritas. Kremówki papieskie będą dostępne w 43 parafiach w Łodzi i okolicznych miejscowościach. Rozprowadzonych zostanie prawie 20 tysięcy ciastek.

Jak mówi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w różnej formie będzie dziś przypominane nauczanie Jana Pawła II.

- Rosną pokolenia ludzi, którzy papieża już nie spotkali i nie słuchali jego kazań. Ciągle trzeba nam wracać do tego pontyfikatu, jest to promocja nauki Jana Pawła II - dodaje kardynał Nycz.

Ksiądz Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" dodaje, że chodzi o podkreślanie różnych wymiarów ojcostwa - w rodzinie, dziedzictwa, jakie ojciec zostawia po sobie dzieciom - materialnego i duchowego, ale też miłość własnej ojczyzny.

Dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie ksiądz dr Andrzej Dobrzyński przypomina, że Karol Wojtyła już w młodości poznał wzór odpowiedzialnego ojcostwa.

- Kiedy umarła mu matka, zaopiekował się nim w sposób szczególny jego ojciec, był dla niego autorytetem, uczył go religijności - mówi ksiądz Dobrzyński.

Jak dodaje, to doświadczenie owocowało potem w drodze kapłańskiej Karola Wojtyły.

- Gdy stał się biskupem, jego ojcostwo duchowe promieniowało na kapłanów. Traktował ich po synowsku, z wielkim oddaniem.

Ksiądz Dobrzyński podkreśla, że Jan Paweł II najbardziej dał się poznać jako ojciec podczas swojego pontyfikatu.

- Szczególnie swoje ojcostwo realizował podczas pielgrzymek, gdy poznawał kościoły lokalne, gromadził wokół siebie ludzi, oni rozpoznawali w nim ojca w ich przeżywaniu wiary, był dla nich autorytetem moralnym i duchowym - dodaje ksiądz Dobrzyński.

Organizowany przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia Dzień Papieski, służy refleksji nad nauczaniem i pontyfikatem świętego Jana Pawła II. Obchodzi się go od 2001 roku, w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, co miało miejsce 16 października 1978 roku. 

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, powołana przez Episkopat Polski w 2000 roku, upamiętnia dokonania Jana Pawła II poprzez edukację, promocję kultury oraz chrześcijańskich mediów. Funduje też stypendia naukowe utalentowanym dzieciom i młodzieży z niezamożnych rodzin.

Hasło "Promieniowanie ojcostwa" zostało zaczerpnięte z dramatu Karola Wojtyły z 1964 roku pod takim tytułem. W swoim nauczaniu Jan Paweł II wiele miejsca poświęcił roli ojca, zarówno w odniesieniu teologicznym do Boga, jak i w rodzinie chrześcijańskiej. Podkreślał, że miejsce i zadania ojca w rodzinie mają wagę jedyną i niezastąpioną. 

Papież Jan Paweł II pisał w 1983 roku: "Odczuwa się współcześnie zapotrzebowanie na ojców, którzy potrafią pełnić swoją rolę, łącząc czułość z powagą, wyrozumiałość z surowością, koleżeństwo z autorytetem".

Tegoroczne obchody Dnia Papieskiego nawiązują również do ważnych rocznic, są to: 60 lat od przyjęcia sakry biskupiej przez Karola Wojtyłę, 40. rocznica wyboru kardynała Wojtyły na papieża oraz 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Źródło: IAR

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy