Dzień Europy zainaugurował debatę Europejczyków. Tematem przyszłość Unii

Artykuł
W debatach mają uczestniczyć sami obywatele państw UE
Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Podczas obchodzonego Dnia Europy w Parlamencie Europejskim w Strasburgu zainaugurowano Konferencję w sprawie przyszłości Europy.

- Mam nadzieję, że Europa na nowo wejdzie na drogę wielkich projektów, wielkich ambicji i wielkich marzeń - zapowiedział w inauguracyjnym przemówieniu prezydent Francji Emmanuel Macron.

- Jakiej Europy chcemy za 10, 15 lat? - zapytał francuski prezydent, zapraszając mieszkańców Unii do debaty na temat najważniejszych kwestii dotyczących przyszłości Wspólnoty, w tym jej granic, instytucji, spraw związanych z edukacją i walką ze zmianą klimatu.

W ramach Konferencji w sprawie przyszłości Europy mają się odbywać panele obywatelskie i sesje plenarne. W tych ostatnich będą uczestniczyć przedstawiciele wszystkich organów UE, a także parlamentów krajów członkowskich oraz mieszkańców tych państw.

Na spotkaniach dyskutowane będą pomysły zgłaszane przez obywateli na panelach i internetowej platformie. Do wiosny 2022 r. mają zostać wypracowane ostateczne konkluzje Konferencji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że Konferencja ma być szansą na zabranie głosu na temat przyszłości Europy szczególnie przez młodych ludzi.

- Jeżeli mamy odbudować nasze gospodarki i społeczeństwa na nowych fundamentach, tym pilniejsze i ważniejsze jest słuchanie naszych współobywateli; zrozumienie jakie są ich oczekiwania i potrzeby w kwestiach dotyczących pracy, godności, bezpieczeństwa - podkreślił przewodniczący PE David Sassoli.

Obchodzony 9 maja Dzień Europy jest rocznicą ogłoszenia w 1950 r. przez francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana planu koordynacji produkcji stali i wydobycia węgla we Francji i RFN oraz utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS), znanego jako „Deklaracja Schumana".

Wystąpienie Schumana, również dwukrotnego premiera Francji, uznaje się za początek integracji europejskiej, która ostatecznie doprowadziła do powstania UE.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy