Dworczyk: Do końca kwietnia wykonamy 20 mln szczepień

Artykuł
Pięć grup zawodowych będzie szczepionych priorytetowo
Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO

Do końca kwietnia, zgodnie z deklaracjami złożonymi przez premiera Mateusza Morawieckiego wykonamy 20 mln szczepień - powiedział w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

 

Dworczyk poinformował, że do tej pory wykonano ok. 7,7 mln szczepień – pierwszą i drugą dawką.

Dodał, że dobrą informację jest to, że w zeszłym tygodniu, „przekroczyliśmy w ciągu 7 dni, mimo tego, że to był tydzień świąteczny, milion szczepień”. – To jest właśnie dowód na to, że planujemy przyspieszenie, że już przyspieszamy i że w kolejnych tygodniach również mamy takie ambitne plany – powiedział Dworczyk.

W tym tygodniu również „zamierzamy wykonać ponad milion szczepień” – dodał.

– Do końca kwietnia, zgodnie z deklaracjami złożonymi przez pana premiera, wykonamy 20 mln szczepień – oświadczył Dworczyk.

W przypadku pięciu grup zawodowych minister zdrowia zgodził się na szczepienie ich w trybie priorytetowym. Dotyczy to 1800 osób; to m.in. dyspozytorzy ratownictwa medycznego i grupy zawodowe związane z organizacją procesu szczepień – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

Osoby szczepione priorytetowo

Pełnomocnik rządu ds. szczepień powiedział, że wpłynęły do niego prośby od kilkudziesięciu instytucji o przyspieszenie szczepień ich pracowników, w związku z tym, jak ważne zadania te instytucje wykonują.

– W przypadku 17 z tych instytucji zostały wydane opinie negatywne, po konsultacjach z Radą Medyczną przy premierze, natomiast w przypadku pięciu takich grup skierowałem do ministra zdrowia prośbę o możliwość szczepienia pracowników tych podmiotów w trybie priorytetowym i pan minister przychylił się do tego – powiedział Dworczyk.

Poinformował, że chodzi o dyspozytorów ratownictwa medycznego i centrum powiadamiania, pracowników Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, CEZ (Centrum e-Zdrowia) – instytucji odpowiadającej za obsługę informatyczną wszystkich procesów realizowanych w ramach resortu zdrowia, Chmury Krajowej (dostawcy rozwiązań chmury obliczeniowej), instytucji dostarczających tlen do szpitali.

– Pracownicy tych instytucji będą w najbliższych dniach zaszczepieni, żeby zapewnić ciągłość procesu szczepień w Polsce – poinformował Dworczyk. – Łącznie to będzie około 1800 osób – dodał.

Źródło: portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy