Kapitan Ozdrowieniec zbiera drużynę. Dołącz oddając osocze

Artykuł
W województwie śląskim osocze pobierane jest na separatorach w Katowicach, Częstochowie i Bielsku-Białej
Fot. Pexels/ Pranidchakan Boonrom

Powołano do życia superbohatera - Kapitana Ozdrowieńca. Ma on zachęcać osoby, które wyzdrowiały po przejściu COVID-19 do oddawania osocza.

Akcja pod hasłem ,,Drużyna Kapitana Ozdrowieńca" ma zaangażować osoby, które przeszły już zakażenie koronawirusem i są w pełni sił, mobilizując je do oddawania osocza, które może ratować chorych na COVID-19.

Specjaliści z RCKiK przypominają, że osocze to cenny lek.

- Apelujemy do ozdrowieńców, żeby zgłosili się do nas i oddali osocze. Czekamy na Was! - mówią.

Wirus jest dla organizmu antygenem. Organizm zwalcza go, wytwarzając przeciwciała. Kiedy osłabiony jest układ odpornościowy, na przykład w wyniku ciężkiego przebiegu choroby, można mu pomóc podaniem gotowych przeciwciał, które znajdują się w osoczu ozdrowieńców.

Za ozdrowieńca uznaje się osobę po przechorowaniu COVID-19, dysponującą pozytywnym wynikiem wymazu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 metodą PCR. Musi upłynąć minimum 14 dni od pełnego ustąpienia objawów lub zakończenia izolacji i po zakończonym leczeniu. Ozdrowieńcem jest też osoba po bezobjawowym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 z pozytywnym wynikiem badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV- 2 po upływie co najmniej 14 dni od uzyskania pozytywnego wyniku badania.

 

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy