Przejdź do treści

Co ósme drzewo w Polsce ma ponad 100 lat. Dziś Międzynarodowy Dzień Lasów

Źródło: Fot. Unsplash/christian buehner

Zgodnie z Wielkoobszarową Inwentaryzacją Stanu Lasów kompleksy leśne zajmują 29,6 proc. powierzchni Polski, a co ósme drzewo ma powyżej 100 lat – informują Lasy Państwowe z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów. Względem ostatniej inwentaryzacji powierzchnia lasów zarządzanych przez państwo wzrosła o 50,2 tys. ha do 7,15 mln ha.

Lasy Państwowe zwracają uwagę, że mimo iż lasy dostarczają świeże powietrze, bogatą w składniki odżywcze żywność, składniki do produkcji leków, czystą wodę i przestrzeń do rekreacji, to rocznie na świecie jest traconych 10 mln ha lasów, co odpowiada powierzchni Islandii. Problemem jest również degradacja ziemi, która dotyka prawie 2 mln ha, czyli obszaru większego niż Ameryka Południowa.

Zarówno ONZ jak i FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa) apelują o odtworzenie zdegradowanych terenów. Przykładem jest Wielki Zielony Mur dla Sahary oraz inicjatywa dla Sahelu. Zostały one zapoczątkowane przez Unię Afrykańską w 2007 r. Posadzenie „zielonej ściany” ma odtworzyć 100 mln ha zdegradowanych gruntów. Inicjatywy mają przyczynić się również do utworzenia 10 mln zielonych miejsc pracy do 2030 r.

W Polsce lasów coraz więcej

Inwentaryzacja w Polsce wykazała, że w ostatnich dziesięciu latach w Lasach Państwowych co roku na każdym hektarze średnio przyrastało 9,19 m sześc. drewna z tego pozyskiwano 5,66 m sześc., czyli 3,63 m sześc. drewna pozostawało i powiększało zasoby.

Leśnicy informują, że aby zwiększyć różnorodność biologiczną w lasach pozostawia się coraz więcej martwego drewna. Przez ostatnią dekadę odnotowano wzrost z ok. 5,7 m sześc./ha do ok. 8,4 m sześc./ha. Od 2009 r. do 2019 r. nastąpiło zwiększenie udziału gatunków liściastych z 29,2 proc. do niemal 32 proc.

Dla lasu 10 lat to mało, ale nawet w takim czasie sporo może się w nim zmienić. Spójrzcie na wyniki największej, cyklicznej inwentaryzacji lasów w Polsce - od publicznych po prywatne (30+ tys. powierzchni próbnych) między 2009 i 2019. Jest tak ???? #dlalasudlaludzi #lasy #leśnictwo pic.twitter.com/XWVdDFkldq

— Lasy Państwowe (@LPanstwowe) July 21, 2020

Lasy Państwowe rocznie sadzą w Polsce 500 mln drzew, a na potrzeby polskich lasów rocznie w szkółkach leśnych jest produkowanych 800 mln sadzonek różnych gatunków drzew -(51 proc. są to gatunki iglaste, 49 proc. gatunki drzew liściastych).

Wielu gatunków zwierząt i roślin może przetrwać tylko dzięki ludziom

Utrata i degradacja lasów powodują emisję dużej ilości gazów ocieplających klimat, a co najmniej 8 proc. roślin leśnych i 5 proc. zwierząt leśnych na całym świecie jest skrajnie zagrożonych wyginięciem.

Dla wielu gatunków zwierząt i roślin jedyną szansą na przetrwanie są działania prowadzone przez ludzi. O znaczeniu czynnej, zaangażowanej ochrony przyrody wiedzą pracownicy Lasów.

#Dąb jest symbolem mocy, siły i długowieczności, dawniej dęby uważano za drzewa święte. To gatunek światłożądny☀️Jeśli tylko ma wokół siebie dużo przestrzeni, pięknie rozbudowuje koronę???? Jego pień potrafi przyjąć imponujące rozmiary↔️ #ŁącząNasDrzewa
???? K. Jańczuk pic.twitter.com/EHpYj3SdEL

— Lasy Państwowe (@LPanstwowe) March 21, 2021

W Polsce od lat realizowane są projekty mające na celu zachowanie zagrożonych gatunków i dotyczą np. żubrów, głuszców, cietrzewi, rybołowów i sokołów. Leśnicy starają się też restytuować w lasach cisy.

W sumie zadania z zakresu ochrony gatunków i siedlisk są realizowane w stu lokalizacjach na terenie kraju i dotyczą ochrony 30 cennych gatunków i 30 rodzajów siedlisk.

Pierwszy dzień wiosny to także #MiędzynarodowyDzieńLasów. Tego dnia wystartuje również kampania #ŁącząNasDrzewa, która potrwa do końca kwietnia. Z uwagi na aktualne ograniczenia zachęcamy wszystkich????‍♂️????‍♀️????do leśnych spacerów w gronie najbliższych. Więcej????https://t.co/QIjIQhT2U2 pic.twitter.com/UXdp4kD2vn

— Lasy Państwowe (@LPanstwowe) March 19, 2021
PAP/Radio Maryja

Wiadomości

Komisja Europejska zakończyła dochodzenie. Kary dla Muska za X?

Największy lodowiec na świecie zagraża tej wyspie

Rosjanie wysadzili kolektor rurociągu, żeby ukryć ciała

Wystawę "Józef Chełmoński" przedłużono o tydzień

Barbara Nowak ostrzega: władza może manipulować wyborami

Co sprawia, że fajnopolakom można więcej?

Wykryto ognisko ptasiej grypy. 67 tysięcy indyków zostanie wybitych

Przydacz: Trump udowodnił, że można spełnić swoje obietnice w jeden dzień

Rola żon rosyjskich żołnierzy. Oni walczą, a one...?

Naukowcy ujawnili prawdę o zaginięciach w Trójkącie Bermudzkim

W minionym roku na Ukrainie zginęło 2064 cywilów

Pikieta służb mundurowych - domagają się zmian w wynagrodzeniach i warunkach pracy

Dr Karol Nawrocki: prezydenta Polski wybiorą Polacy, a nie Kijów, Berlin, czy Bruksela

„Krwawy Tulipan” wraca na salę sądową. Sąd uchylił wyrok

Kierowca zdemolował komisariat po pijanemu!

Najnowsze

Komisja Europejska zakończyła dochodzenie. Kary dla Muska za X?

Barbara Nowak ostrzega: władza może manipulować wyborami

Co sprawia, że fajnopolakom można więcej?

Wykryto ognisko ptasiej grypy. 67 tysięcy indyków zostanie wybitych

Przydacz: Trump udowodnił, że można spełnić swoje obietnice w jeden dzień

Największy lodowiec na świecie zagraża tej wyspie

Rosjanie wysadzili kolektor rurociągu, żeby ukryć ciała

Wystawę "Józef Chełmoński" przedłużono o tydzień