Przejdź do treści
21:30 Słowienia: parlament przyjął ustawę o wspomaganym samobójstwie. W zeszłym roku w ogólnokrajowym referendum w tej sprawie 55 proc. jego uczestników opowiedziało się za przyjęciem stosownych przepisów
20:45 IMGW: ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem z burzami dla północno-wschodniej części kraju. Zagrożone jest woj. podlaskie i części woj. warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego
19:58 Klub PiS: jest zawiadomienie na Tuska w związku z dodaniem adnotacji do uchwały SN stwierdzającej ważność wyboru prezydenta Karola Nawrockiego
18:53 Do prokuratora generalnego Adama Bodnara trafił wniosek z Prokuratury Okręgowej w Warszawie o uchylenie immunitetu b. szefowi Orlenu, europosłowi PiS Danielowi Obajtkowi
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Cenckiewicz: Zrobiliśmy kwerendę dot. współpracy prof. Kieżuna z CIA

Źródło: Telewizja Republika

Sławomir Cenckiewicz powiedział na antenie TV Republika, że podczas przygotowywania artykułu próbowali zweryfikować wątek współpracy prof. Witolda Kieżuna z USA. - Zrobiliśmy kwerendę. Okazało się, że z jedną z podanych przez niego osób w ogóle się nie kontaktował - mówił. Jak dodał, nie zgadzają się także okresy o których mowa. - Osoby, które miały go łącznikować w 1971 roku w ogóle nie przebywały w tym czasie na terenie Polski - podkreślił.

Woyciechowski: Nie ma sporu co do współpracy profesora z SB

Piotr Woyciechowski podkreślił, że z jego punktu widzenia nie ma sporu pomiędzy autorami artykułu a profesorem Witoldem Kieżunem co do faktu jego współpracy z SB. - Podczas spotkań, jakie z nim odbyliśmy potwierdził, że była to współpraca, tylko pod kontrolą - powiedział. Jak dodał, profesor miał również powiedzieć, że miał ona stanowić kamuflaż dla jego współpracy z USA.

Woyciechowski: Profesor Kieżun redukuje swoją współpracę do jednego oficera. Było ich jeszcze czterech

Woyciechowski wskazał również, że dokumentacja do jakiej mają dostęp świadczy o tym, że prof. Kieżun brał udział w 32 spotkaniach, z czego 16-18 odbyło się w spotkaniach konspiracyjnych. Woyciechowski mówił także, że dokumentacja dotycząca profesora jest kompletna. - Nic nie podlegało wyjmowaniu i zniszczeniu - wskazał. - Nie mamy też żadnych podstawi i przesłanek, żeby mówić o braku wiarygodności tych dokumentów - dodał.
Woyciechowski stwierdził, że profesor w swoich publikacjach i wielu wypowiedziach redukuje swoją współpracę jedynie do kontaktów z kpt. Szlubowskim. - Podczas gdy w rzeczywistości kontaktował się jeszcze z czterema - przekonywał, dodając że profesor w czasie spotkań, nigdy nie chciał się odnieść do innych oficerów.

Współautor artykułu mówił, że podczas pierwszego spotkania, które odbyło się 13 maja, namawiał go aby złożył wniosek do IPN o komplet dokumentów dotyczących swojej osoby. - Przez 4 miesiące tego nie zrobił - podkreślił. - Nie rozumiem, dlaczego nie chciał samodzielnie ich przeanalizować i się do nich ustosunkować - dodał. Woyciechowski powiedział, że na ostatnim spotkaniu profesor Kieżun został poinformowany, że tekst jaki przygotowują zostanie opublikowany po wakacjach, i że będę prosili go także o odniesienie się do niego, które zostanie opublikowane w tym samym numerze wybranego tytułu.

Czy profesor Kieżun mógł być podwójnym agentem?

Odnosząc się do pytanie, czy jest możliwe, aby profesor był podwójnym agentem Woyciechowski powiedział, że nie podważają wiarygodności tego argumentu, natomiast na chwilę obecną jest on nieweryfikowalny. - Dopóki profesor nie przedstawi wiarygodnych dowodów, każdy z nas ma prawo uznać tę relację jako linię obrony - ocenił. 

- Ważny w tej sprawie jest także mit jego ucieczki z kraju - przyznał Woyciechowski, przypominając, że według relacji profesora miała być ona wynikiem właśnie tej współpracy -Kiedy prześledziliśmy tę wersję faktycznie uzyskaliśmy linię dalszej kariery zawodowej profesora - podkreślił, dodając, że wyjechał on w charakterze eksperta ONZ. - Jak to pogodzić z ucieczką skoro jego pobyt był w pełni legalny? - pytał.

Cenckiewicz: Prof. Kieżun miał mieć przekonanie, że uczestniczy w czymś wielkim dla Polski

Z kolei Sławomir Cenckiewicz powiedział, że profesor wielokrotnie zmieniał argumentację dotyczącą jego kontaktów z bezpieką.  - Rozmowy prowadziliśmy z nim od czterech miesięcy. Koncepcje obrony się zmieniały - wskazał.

Określając stosunki prof. Kieżuna z SB, historyk wyjaśnił, że jego prowadzenie - jako osoby inteligentnej i uczonej - wymagało stworzenia jego profilu osobowościowego i charakterologicznego. - Miał on mieć przekonanie, że uczestniczy w czymś wielkim dla Polski - stwierdził.

Cenckiewicz zwrócił uwagę na fakt, że gdyby współpraca ta była pozorowana, akta nie zawierałyby tylu rękopisów. 

Cenckiewicz: Spotkania w lokalach konspiracyjnych świadczą o dużym zaufaniu do prof. Kieżuna

Komentując spotkania, jakie profesor odbywał z oficerami w lokalach konspiracyjnych stwierdził, że świadczyły one o dużym zaufaniu jakie wobec niego mieli. - Opiera się to na przekonaniu, że lokal nie zostanie zdekonspirowany - wyjaśnił. Historyk podkreślił, że prof. Kieżun był wielokrotnie weryfikowany pod względem wiarygodności i prawdomówności. - Był obserwowany, podsłuchiwany, kontrolowano jego korespondencję i nic nie wykazało, żeby nie był dla służb wiarygodny - przekonywał.

Wątek współpracy z CIA

Cenckiewicz przyznał także, że podczas przygotowywania artykułu próbowali zweryfikować wątek współpracy prof. Kieżuna z USA. - Powiedzieliśmy, żeby podał nazwiska osób, z którymi współpracował z ramienia CIA - wyjaśnił. - Zrobiliśmy kwerendę. Okazało się, że z jedną z podanych osób w ogóle się nie kontaktował - mówił. Jak dodał, nie zgadzają się także okresy. - Osoby, które miały go łącznikować w 1971 roku w ogóle nie przebywały w tym czasie na terenie Polski - skwitował.

 

CZYTAJ TAKŻE:

[TYLKO U NAS] Dokumenty z teczki prof. Kieżuna

Prof. Kieżun o publikacji "Do Rzeczy". Obejrzyj wywiad

 

Telewizja Republika

Wiadomości

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Odbiorą immunitet Obajtkowi? Europoseł odpowiada: „Takimi zarzutami tylko się ośmieszacie”

Sprzęt termowizyjny i drony. Ruch Obrony Granic ma kolejny nowoczesny sprzęt [WIDEO]

Kolejny dziwny pomysł prof. Zolla ws. zaprzysiężenia Karola Nawrockiego

Transferowy hit Legii! Reca wraca do ekstraklasy

NBA: Wielki kontrakt, wielkie ryzyko - Lillard wraca do Portland

Tusk dodał adnotację do uchwały Sądu Najwyższego. Klub PiS: jest zawiadomienie

Zaufanie do wojska spada. Polacy nie wierzą w obronę przed Rosją

Rosja grozi: „Będziecie celem”. Czy Polska wejdzie do koalicji?

Najnowsze

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Odbiorą immunitet Obajtkowi? Europoseł odpowiada: „Takimi zarzutami tylko się ośmieszacie”

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane