Co piąty Polak uważa, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich odstępować, prawie dwa razy więcej sądzi, że od zasad można wyjątkowo odstąpić, a 12 proc., że nie należy wiązać swojego postępowania określonymi z góry zasadami – wynika z najnowszego sondażu CBOS nt. kręgosłupa moralnego Polaków.
Centrum Badania Opinii Społecznej opublikowało raport ws. kręgosłupa moralnego Polaków.
21 proc. respondentów odpowiedziało, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować. To o 1 pkt proc. mniej niż w badaniu przeprowadzonym w 2013 r. Prawie dwa razy więcej badanych (39 proc., spadek o 3 pkt. proc.) uważa, że od zasad można odstąpić w wyjątkowych sytuacjach. Co piąty uczestnik sondażu (20 proc., wzrost o 1 pkt proc.) jest zdania, że pewne zasady moralne należy mieć, ale nie ma nic złego w tym, kiedy się od nich odstępuje w zawiązku z wymaganiami różnych sytuacji życiowych. Co ósmy badany (12 proc., bez zmian) sądzi, że nie należy wiązać swojego postępowania określonymi z góry zasadami.
Sondaż przeprowadzono między 4 a 13 listopada 2016 roku na liczącej 1019 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.