Brytyjska gazeta: Polacy nie mogą zaprzeczać, że odegrali swoją rolę w Auschwitz

Artykuł
WIKIPEDIA/ DOMENA PUBLICZNA

"Polska, ze swoim głęboko zakorzenionym antysemityzmem była jedynym krajem pod kontrolą Niemiec, który zaakceptowałby zaistnienie takiego centrum eksterminacji" – pisze na łamach "Belfast Telegraph" dr Kevin McCarthy.

Zdaniem autora, Polacy "nie mogą zaprzeczyć, że odegrali swoją rolę w tragedii Auschwitz". "W rzeczy samej, antysemityzm był historycznie tak mocno wrośnięty w Polsce, że 4 lipca 1946 roku, zaledwie 16 miesięcy po wyzwoleniu obozu Auschwitz, rozwścieczona polska społeczność w Kielcach rozpoczęła serię brutalnych pogromów. W mieście zamordowanych zostało 50 osób ocalałych z Holocaustu" – pisze dr McCarthy.

Autor tekstu przekonuje, że powodem, dla którego Niemcy zlokalizowali obozy koncentracyjne w Polsce były "wrodzone antysemickie poglądy na świat" i "choć może to być przykre dla współczesnych Polaków, nie można temu zaprzeczyć" – podsumowuje. 

Według informacji "Polish Express" - polskiego tygodnika wydawanego na Wyspach, protest przeciwko autorowi i wydawcy "Belfast Telegraph" koordynuje Jan Niechwiadowicz – założyciel Polish Media Issues (PMI) uhonorowany przez ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetynę odznaką "Bene Merito" za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

 

Źródło: Belfast Telegraph, Polish Express, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy