Blinken z wizytą w Kopenhadze. Tematem klimat i bezpieczeństwo Arktyki

Artykuł
Sekretarz stanu USA złożył wizytę w Kopenhadze w związku z posiedzeniem Rady Arktycznej
Fot. PAP/EPA/LISELOTTE SABROE

Sekretarz stanu USA Antony Blinken złożył wizytę duńskiej premier Mette Frederiksen. Głównymi tematami rozmów były kwestie klimatyczne i problemy bezpieczeństwa Arktyki.

- Ważne jest, aby upewnić się, że wspólnota Danii, Grenlandii oraz Wysp Owczych, Stany Zjednoczone, a także NATO odgrywają kluczową rolę w Arktyce - powiedziała dziennikarzom po spotkaniu Frederiksen.

Dania jest jedynym państwem, które jest jednocześnie członkiem NATO, UE oraz Rady Arktycznej.

Innym podjętym podczas amerykańsko-duńskich rozmów tematem był klimat.

- Amerykanie są zainteresowani tym, co robimy w Danii w związku z zieloną transformacją. W przyszłości czeka to również USA - podkreśliła duńska premier.

Rozmawiano także o konieczności podzielenia się szczepionkami przeciwko Covid-19 z innymi krajami.

Blinken spotkanie z premier Danii określił na Twitterze jako świetne.

- Oczekujemy zacieśnienia partnerstwa w zakresie wspólnych celów, w tym zwalczania kryzysu klimatycznego, wzmocnienia współpracy obronnej, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz partnerstwa w Arktyce - napisał.

Blinken podczas jednodniowej wizyty w Kopenhadze spotkał się z szefem MSZ Danii, a także przedstawicielami władz Grenlandii oraz Wysp Owczych. Dla tych związanych z Danią terytoriów ważne w rozmowach z USA były przede wszystkim kwestie handlowe.

Blinken spotkał się z królową Danii

Szef amerykańskiej dyplomacji został również przyjęty przez królową Danii Małgorzatę II oraz następcę tronu księcia Fryderyka. Audiencja u monarchy komentowana jest w duńskich mediach jako dyplomatyczna sztuka małych sygnałów.

W 2019 roku były prezydent USA Donald Trump złożył Danii ofertę kupna Grenlandii, która została przez premier Frederiksen uznana za niepoważną. Następnie wizyta Trumpa w Kopenhadze została odwołana, a na Grenlandii otwarto amerykański konsulat. Mimo dyplomatycznych zgrzytów, latem zeszłego roku Danię odwiedził poprzedni sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Wówczas nie złożył on jednak wizyty królowej.

Według komentatora telewizji TV 2 Torstena Jansena mimo, że na stanowisku prezydenta USA Donalda Trumpa zastąpił Joe Biden, to zainteresowanie Amerykanów Grenlandią nie zmieniło się.

- Stany Zjednoczone nie są już jednym mocarstwem zainteresowanym Grenlandią oraz Arktyką. Zmiany klimatyczne powodują topnienie lodu, a to stwarza nowe możliwości żeglugi czy wydobycia surowców. Rosja i Chiny chcą zwiększyć tam swoje wpływy - zauważył Jansen.

Sekretarz stanu USA złożył wizytę w Kopenhadze w związku z posiedzeniem Rady Arktycznej, zaplanowaną na 18-19 maja na Islandii. Przewodnictwo w tej organizacji na dwa lata objąć ma Rosja. Następnie Blinken ma odwiedzić Grenlandię.

Duńska Służba Wywiadu Wojskowego napisała w raporcie za 2020 rok, że chęć wytyczenia nowych granic w Arktyce może powodować napięcia i konflikty, zburzyć światowy porządek, zagrażając bezpieczeństwu Danii.

W lutym duński parlament zgodził się na wzmocnienie obecności wojska w Arktyce oraz na Północnym Atlantyku. Porozumienie rządu z opozycją przewiduje m.in. przywrócenie radarów na Wyspach Owczych oraz budowę dronów.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy