Arcydzieła z Watykanu na Zamku Królewskim. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II

Wystawa potrwa do 13 czerwca
Fot. www.zamek-krolewski.pl

Wystawa arcydzieł z Watykanu w Zamku Królewskim w Warszawie to niezapomniana podróż do świata wartości chrześcijańskich, wiary, dialogu, piękna i kultury. Po raz pierwszy zostanie pokazany najnowszy i zarazem jeden z najcenniejszych nabytków zamkowej kolekcji, czyli obraz pt. Tronująca Madonna z Dzieciątkiem. Wydarzenie zamknie zainaugurowane w 2020 roku obchody 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych siedem arcydzieł, dotychczas nieeksponowanych w Polsce, specjalnie użyczonych Zamkowi Królewskiemu przez Muzea Watykańskie. To m.n. Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską Fra Angelica, Święty Mateusz z aniołem Guida Reniego, Uczynki miłosierdzia Olivuccia di Ciccarellego, Odkupiciel Antonia Allegriego, zwanego Correggiem, Święta Trójca z martwym Chrystusem Ludovica Carracciego, Madonna z Dzieciątkiem Giovanniego Battisty Salviego zwanego Sassoferratem i Obserwacje astronomiczne Donata Cretiego.

Po raz pierwszy zostanie też pokazany najnowszy i zarazem jeden z najcenniejszych nabytków zamkowej kolekcji, czyli obraz pt. Tronująca Madonna z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych Jana Chrzciciela, Piotra, Pawła i Zenobiusza (?) oraz dwóch aniołów i donatorów autorstwa Taddeo Gaddiego, najbardziej znanego ucznia i wieloletniego współpracownika słynnego Giotta di Bondone.
Wystawa ma być spotkaniem z niezwykłym człowiekiem wiary, mistykiem, nieustającym pielgrzymem i świętym, ale nade wszystko ma stanowić hołd dla wybitnego Polaka. Wydarzenie zamknie zainaugurowane w 2020 roku obchody 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II.

Koncepcję wystawy oparto na opowieści biograficznej Karola Wojtyły i późniejszym papieskim nauczaniu, skierowanym do Polaków podczas pielgrzymek Ojca Świętego do Ojczyzny. Ekspozycję podzielono na cztery części, do których prowadzą symboliczne bramy. Pierwszą część, zatytułowaną Powołanie, otwiera brama w kształcie krzyża, za którą Karol Wojtyła odkrywa przed widzem drogę swojego powołania i kapłaństwa. Druga brama, z wyobrażeniem kluczy, wprowadza w czas posługi papieskiej Jana Pawła II, za trzecią – w kształcie kopuły Bazyliki św. Piotra – znajduje się sekwencja W kręgu sztuki Watykanu, w której prezentowane są obrazy z Muzeów Watykańskich. Wystawę zamyka brama z symbolem ulatującej gołębicy o wymownym tytule Testament, za którą znajdują się m.in., relikwiarze św. Jana Pawła II i XIV-wieczny obraz Simone Martiniego Anioł.

Na ekspozycji zgromadzono także pamiątki związane z Karolem Wojtyłą. Prezentowane są dzieła sztuki: obrazy, rzeźby, przedmioty kultu, które były papieskimi darami dla Polski i te, które mu ofiarowywano.

Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na rolę kultury w życiu i nauczaniu Karola Wojtyły, który przekonywał, że kultura musi mieścić w sobie pełną prawdę o człowieku, zarówno tę w wymiarze naukowym, jak i tę, którą zawiera w sobie religia, by czynić go w pełni człowiekiem, osobą. W ujęciu Wojtyły kultura, którą człowiek tworzy i przez którą jest jednocześnie kształtowany, winna być zanurzona w wartościach moralnych wypływających wprost z Ewangelii. Sztuce i nauce wyznaczył rolę nośnika tych wartości.
Wystawa odbywa się z inicjatywy ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego i jest możliwa m.in. dzięki podpisaniu 7 czerwca 2019 r. listu intencyjnego o współpracy między polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Papieską Radą Kultury reprezentowaną przez przewodniczącego Rady kardynała Gianfranco Ravasiego.

Źródło: www.zamek-krolewski.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy