Znowu brakuje krwi. RCKiK czeka na dawców
Pilnie potrzebna krew grup 0 RhD+, 0 RhD-, A RhD+, A RhD-, B RhD+ i B RhD-. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz szpitale apelują o pomoc.
Krew to lek, którego nie można niczym zastąpić. Jest podawana w stanach zagrożenia życia. Dzięki niej możliwe są do wykonania najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne.
Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie. Oddając ją można uratować czyjeś życie. Osoba, której pomoc zostanie udzielona pozostanie nieznana, jednak ona również jest czyimś przyjacielem, rodzicem lub krewnym.
Dawcą krwi może zostać każda osoba pełnoletnia, która nie przekroczyła 60-tego roku życia i waży nie mniej niż 50 kg.
Przed udaniem się na pobranie krwi zalecane jest, aby zjeść lekki, niskotłuszczowy posiłek i wypić około 1 litra wody. Należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości.
W dniu oddania przysługuje Ci zwolnienie z pracy lub szkoły. Możesz także uzyskać zwrot kosztów przyjazdu do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub najbliższego Terenowego Oddziału Centrum, otrzymujesz też czekolady jako ekwiwalent kaloryczny.
Co roku w okresie wakacyjnym zapotrzebowanie na krew wzrasta. Ponadto krwiodawcy udają się na urlopy. W tej sytuacji #RCKiK w #Lublin wystosowało apel o oddawanie krwi. Do akcji włączyli się żołnierze 19 Brygady Zmechanizowanej. Udało się zebrać prawie 14 litrów krwi. Brawo! ???????? pic.twitter.com/jXnZOkyDak
— 18 Dywizja Zmechanizowana (@Zelazna_Dywizja) June 30, 2021
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty