Zmiany w chińskiej polityce. Kto za kogo i gdzie? O tym zadecyduje Xi

portal tvrepublika.pl 18-10-2022, 10:45
Artykuł
Senado Federal CCA 2.0 via Wikipedia Commons

W Komunistycznej Partii Chin (KPCh) mają wystąpić zmiany. I to dość duże. Ścisłą kontrolę nad tymi roszadami ma mieć chiński przywódca - Xi Jiping. Jedna z "prognoz" mówi, że premier Li Keqiang odejdzie na emeryturę, podał hongkoński dziennik „South China Morning Post”, powołując się na anonimowe źródła.

Na trwającym w Pekinie XX zjeździe KPCh zatwierdzony zostanie skład najważniejszych organów partii, w tym Komitetu Centralnego. Ten następnie wybierze swoje Biuro Polityczne i jego Stały Komitet – obecnie siedmioosobowy – najwyższy organ decyzyjny w partii i de facto w całym kraju. Jego członkowie zaprezentują się publicznie w niedzielę.

Przed poprzednimi zjazdami KPCh hongkońska prasa trafnie przewidywała skład wyłanianych organów, ale w tym roku obrady owiane są większą niż wcześniej tajemnicą. W mediach pojawia się znacznie mniej konkretnych prognoz i przecieków, mimo że decyzje zapadły najpewniej już przed zjazdem na nieformalnych spotkaniach partyjnej elity. 

Według źródeł „SCMP” wymienionych może zostać nawet czterech z siedmiu członków Stałego Komitetu Biura Politycznego i prawie połowa członków KC. Xi najpewniej zerwie z tradycją i pozostanie sekretarzem generalnym KPCh na trzecią kadencję, natomiast premier Li odejdzie na partyjną emeryturę, podobnie jak przewodniczący parlamentu Li Zhanshu i wicepremier Han Zheng – twierdzą źródła.

O obsadzie stanowisk, w tym przewodniczącego ChRL i premiera, formalnie zdecyduje dopiero sesja parlamentu spodziewana w marcu 2023 roku. Zatwierdzona na zjeździe hierarchia w organach partyjnych będzie jednak kluczową wskazówką w tej sprawie.

Pod rządami Xi konwenanse związane z wiekiem dygnitarzy nie są już decydującym kryterium przy obsadzie komitetów. Zamiast tego kandydaci są oceniani pod kątem doświadczenia i zdolności, a kluczowym czynnikiem są ich „dobre relacje z przewodniczącym” - ocenia "SCMP". Według ekspertów w ciągu dekady rządów Xi obsadził kluczowe komitety swoimi stronnikami, skupiając w swoim ręku najwięcej władzy w Chinach od kilkudziesięciu lat.

Zobacz też: Chiny boją się sankcji, ale sojusz z Rosją trwa w najlepsze. O co chodzi?

Największe szanse na wejście do Stałego Komitetu ma według "SCMP" Ding Xuexiang, zaufany stronnik Xi. Wśród mocnych kandydatów jest też szef partii w Szanghaju Li Qiang, pomimo blamażu związanego z organizacją dwumiesięcznego lockdownu w tym mieście wiosną 2022 roku. Wymienia się również sekretarzy partii w prowincji Guangdong Li Xi oraz w metropolii Chongqing – Chen Minera, kolejnego zaufanego człowieka Xi.

Mniejsze szanse ma według źródeł „SCMP” wicepremier Hu Chunhua, uznawany za protegowanego byłego przewodniczącego ChRL Hu Jintao. Sekretarze partii w Tiencinie i Pekinie, Li Hongzhong i Cai Qi, nie wejdą raczej do Komitetu – ocenia hongkoński dziennik.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy