Przejdź do treści
Radio Republika Gościem poranka w Radiu Republika w środę, 2 lipca, o godz. 07:08 będzie prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski.
20:50 Sejm: Marszałek Szymon Hołownia potwierdził, że na 6 sierpnia br. zwoła posiedzenie Zgromadzenia Narodowego i odbierze przysięgę od prezydenta elekta Karola Nawrockiego
Wydarzenie 2.07(środa). Od godz.15.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji! 
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Zmiany w Kodeksie Pracy. Od września pracodawca będzie mógł odwiedzić was z alkotestem

Źródło: Canva

Rząd planuje zmienić kodeks pracy pod koniec września. Chodzi głównie o przepisy dotyczące pracy zdalnej. Projekt przygotowany przez trzy ministerstwa jest obecnie konsultowany w zespołach. Zdalna praca wreszcie oficjalnie pojawi się w kodeksie. Aby pracować zdalnie, pracodawca musi dogadać się z pracownikiem albo po prostu wpisać to w umowie o pracę.

Nowelizacja wprowadzi m.in. przepisy, które pozwoliłyby na domową kontrolę pracowników. Ale bez obaw – szef nie będzie patrzył nam na ręce i kontrolował garderoby. Chodzi wyłącznie o wyrywkową kontrolę pod kątem trzeźwości i ewentualnego zażywania środków odurzających.

Rząd chce też unormować zasady, na jakich takie kontrole byłyby przeprowadzane, bo dziś próby takich kontroli przeprowadzane są „ na dziko”. Sprawa budzi sprzeczne opinie, tym bardziej, że zmiany dotyczyłyby nie tylko osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę, ale również tych na śmieciówkach.

Praca zdalna była, ale nie w kodeksie pracy

Nowe zapisy były konieczne, bo praca zdalna nie została dotąd zdefiniowana w kodeksie pracy. Zasadę pracy zdalnej wprowadzono przy okazji uchwalenia tarczy antykryzysowej 4.0. Zapisano tam, że praca zdalna może być zlecona wyłącznie na czas określony, a nie bezterminowo. I to jedynie w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii (oraz 3 miesiące po odwołaniu takiego stanu). Gdy epidemia wygaśnie, w świetle prawa pracy zdalnej zlecić nie można.

Nie ma też dziś jasności, czy pracę zdalna można wykonywać w dowolnym miejscu (choćby w domu letniskowym), czy musi się ona odbywać w jednej ustalonej lokalizacji.

Zmiany w Kodeksie Pracy - uwagi i kontrowersje

Mecenas Łaguna, ekspert z krakowskiej kancelarii Baran Książek Bigaj wskazuje na luki w projektach: - Regulacje dotyczące pracy zdalnej w tych ustawach są niezwykle lakoniczne. Nie została uregulowana przede wszystkim kwestia rozliczania się pomiędzy pracodawca a pracownikiem. Pozostało to kwestią do wzajemnych ustaleń. Trwa również spór, czy koszty powinny spoczywać na pracowniku, czy na pracodawcy. Prawnicy nie są zgodni w tej kwestii.

Kontrowersje budzi kwestia zapewnienia pracownikowi odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych w domu. Bo przecież pracodawca nie ma w praktyce możliwości skontrolowania pracownika. Więksi pracodawcy wyposażają pracowników w fotele, zagłówki, lampki itp., ale problem pojawia się w przypadku mniejszych firm, które nie mają na takie doposażenie pieniędzy. Dużo więc zależy od wzajemnych porozumień pracodawcy i pracownika.

Najwięcej emocji budzi jednak sprawa domowych badań trzeźwości. Pracownik nietrzeźwy nie powinien zostać dopuszczony do pracy - To gigantyczny problem, bo nie bardzo wiadomo, czy pracodawca ma prawo do przeprowadzania takich kontroli – zauważa Łukasz Łaguna. - A jeśli tak – to w jaki sposób? Sytuacja jest dynamiczna, więc obie strony umowy o prace powinni dwa razy zastanowić przed określonym zachowaniem, bo linie orzecznicze dopiero się ustalają.

pomorska.pl

Wiadomości

Jest szansa na zawieszenie broni w Strefie Gazy

Holandia chce zmienić prawo: nielegalny pobyt w kraju ma być karany

Bombowce B-2 mogą mieć "jeszcze jeden kurs"?

Sztuczna inteligencja pomoże nam rozmawiać ze zwięrzętami

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Manowska: wybory wygrał Karol Nawrocki! Prezes Sądu Najwyższego o kuriozalnej narracji bodnarowców

Politycy w Republice o chaosie po stronie władzy i kompromitacji Bodnara

Manowska: Każdy protest analizowaliśmy. Żadnego nie zlekceważono

Hołownia: 6 sierpnia odbiorę przysięgę prezydencką od Nawrockiego

Tusk zrobi porządek na granicy... ale z Ruchem Obrony Granic! Niemcy niewinni

Reparacje od Niemiec. Mocne słowa dr Kidy w Parlamencie Europejskim

Marcin Wiącek: Prezydent powinien objąć urząd w terminie

PILNE: Tadeusz Duda nie żyje. Koniec obławy w Starej Wsi

Duda i Wojtaszek w czołowej setce światowego rankingu FIDE

Śmierć Barbary Skrzypek. Skwarzyński: prokuratura to ukryła

Najnowsze

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Sztuczna inteligencja pomoże nam rozmawiać ze zwięrzętami

Manowska: wybory wygrał Karol Nawrocki! Prezes Sądu Najwyższego o kuriozalnej narracji bodnarowców

Politycy w Republice o chaosie po stronie władzy i kompromitacji Bodnara

Manowska: Każdy protest analizowaliśmy. Żadnego nie zlekceważono

Jest szansa na zawieszenie broni w Strefie Gazy

Holandia chce zmienić prawo: nielegalny pobyt w kraju ma być karany

Bombowce B-2 mogą mieć "jeszcze jeden kurs"?