Zjazd Republikański. Kaczyński: Wierzę, że razem zrealizujemy wielki plan dla Polski

Artykuł
Kaczyński powiedział, że wszyscy jesteśmy republikanami
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że wierzy w to, że uda się zrealizować wielki plan dla Polski.

- Wierzę, że razem zwyciężymy dla dobrej przyszłości naszego narodu i dobrej przyszłości Europy - powiedział podczas Zjazdu Republikańskiego.

- Cieszę się z tego spotkania, cieszę się z jego liczebności. Byłem tutaj tydzień temu, bo się pomyliłem i z przerażeniem patrzyłem na pustą salę, ale jest dobrze, bardzo dobrze - przyznał Kaczyński.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że wszyscy jesteśmy republikanami.

- Idee republikańską najłatwiej opisać przeciwstawiając ją idei indywidualisto-liberalnej(...). Republikanizm to odwoływanie się do wspólnoty, a dokładnie do różnych wspólnot, tych mniejszych i tej największej globalnej, wspólnoty narodowej, która jak zwykle, chociaż nie zawsze, jest tożsama, przynajmniej w pewnej mierze, ze wspólnotą państwową - przyznał.

Jarosław Kaczyński zaznaczył, że przed tą ideą ciągle stoją nowe wyzwania.

- Dziś, tym wyzwaniem z jednej strony jest skrajnie wypaczona forma liberalizmu, indywidualizmu, permisywizmu, a z drugiej strony przeciwstawia się już na poziomie zupełnie praktycznym także inny typ, już nie ideologii, a pewnej postawy, która ma charakter indywidualistycznej, ale w tym wymiarze czysto już politycznym. I to właśnie zawsze zagrażało przedsięwzięciom strony, którą można określić na naszej scenie politycznej, jako patriotyczną - podkreślił.

- Bardzo często było tak, że różne przedsięwzięcia były psute przez tego rodzaju postawy. Dziś republikanizm praktyczny to jedność obozu Zjednoczonej Prawicy - dodał.

Prezes PiS powiedział, że równość wobec prawa jest fundamentem, który obecnie jest w Polsce naruszany.

- Tylko Zjednoczona Prawica, nie odmawiając z góry patriotyzmu ludziom niektórych przynajmniej odmian lewicy, może zrealizować program dla Polski silnej, niepodległej, suwerennej, ale jednocześnie Polski, która zaspokaja potrzeby wszystkich grup obywateli - przyznał.

- Ważne jest przywrócenie tej równości, przywrócenie działania prawa, przywrócenie tego wszystkiego, co jest podstawą uczciwego, sprawiedliwego, mocnego państwa. Jedność i droga do zwycięstwa, bo ta droga jest otwarta przede wszystkim dzięki temu projektowi - Polskiemu Ładowi. Ta droga musi być przez nas wspólnie przebyta - dodał na koniec.

Źródło: portalsamorzadowy

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy