Zjednoczona Prawica na czele sondażu. Koalicja ciągnie się za ogonem Hołowni

Artykuł
Nowy układ w Sejmie nie byłby zachwycający dla KO (zdj. ilustracyjne)
flickr.com/Nowy Dziennik

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość/Zjednoczona Prawica. Chęć oddania głosu na partię Jarosława Kaczyńskiego zadeklarowało 38,4 proc. respondentow.

To o 2,5 pkt. proc. więcej niż w poprzednim badaniu — wykazuje sondaż pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl. Na drugim miejscu z wynikiem 22,2 proc. uplasowało się ugrupowanie Szymona Hołowni. Polska 2050 odnotowała wzrost o 1,3 pkt. proc. Sondaż nie przynosi dobrych wiadomości dla Koalicji Obywatelskiej (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska), która tracąc 3,5 pkt. proc., uzyskała zaledwie 14,6 proc. głosów.

Swoją reprezentację w Sejmie miałyby także Lewica (SLD, Wiosna, Razem) - 10,8 proc. (+0,1 pkt. proc.) oraz Konfederacja - 7,1 proc. (+0,3 pkt. proc.). Progu wyborczego nie przekroczyłyby zaś PSL - Koalicja Polska - 4,7 proc. (-0,5 pkt. proc.) i Kukiz'15 - 1,9 proc. (-0,2 pkt. proc.).

Zjednoczona Prawica z 215. mandatami

Chęć oddania głosu na inną formację zadeklarowało 0,3 proc. pytanych.

W przypadku takiego wyniku wyborów parlamentarnych PiS/Zjednoczona Prawica uzyskałoby 215 mandatów, Ruch Szymona Hołowni Polska 2050 - 113, KO - 67, Lewica 43 i Konfederacja - 21. PSL i Kukiz'15 nie znalazłyby się w Sejmie.

Ruch Traskowskiego rozbiłby KO

Pracownia Estymator zbadała także, jak prezentowałyby się wyniki, gdyby w wyborach niezależnie od Koalicji Obywatelskiej wystartował ruch prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Pojawienie się takiego ugrupowania oznaczałoby poważne kłopoty dla KO, która spadłaby na czwartą pozycję, otrzymując niewiele więcej głosów niż Konfederacja.

Przy takim układzie PiS/Zjednoczona Prawica mogłoby liczyć na 38,6 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowałby się Ruch Szymona Hołowni Polska 2050, zyskując 17,6 proc., na trzecim zaś Ruch Rafała Trzaskowskiego z wynikiem 14,4 proc. Pozostałe ugrupowania, które mogłyby liczyć na miejsce w Sejmie to KO (8,8 proc.), Konfederacja (7,4 proc.) oraz Lewica (7,3 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 20-21 maja 2021 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1022 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 57 proc.

Źródło: DoRzeczy.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy