Ponad 1200 razy interweniowali strażacy w niedzielę w całym kraju w związku z przechodzącymi nad Polską burzami i silnym wiatrem. Najwięcej - blisko 800 - interwencji dotyczyło usuwania przewróconych drzew i połamanych gałęzi; ponad 360 miało związek z lokalnymi podtopieniami dróg i posesji.
Mł. bryg. Karol Kierzkowski z PSP poinformował, żenajwięcej interwencji odnotowano w województwie dolnośląskim (170), wielkopolskim (138), podkarpackim (131), mazowieckim (127), lubelskim (118), kujawsko-pomorskim (93), warmińsko-mazurskim (79), śląskim (70) oraz małopolskim (68).
#Krakow Uważajcie na silny wiatr! Na Plantach, kasztan nie wytrzymał mocnych podmuchów @MeteoprognozaPL fot. Piotr Krasnowolski pic.twitter.com/bXsZZqzpz6
— Kraków (@krakow_pl) May 2, 2021
Największe szkody w Lubelskiem wichura wyrządziła w miejscowości Tereszpol Zygmunty, w powiecie biłgorajskim, gdzie uszkodzone lub zerwane zostały dachy na trzech budynkach mieszkalnych i siedmiu budynkach gospodarczych, wiatr uszkodził także ogrodzenia posesji, zaparkowane samochody oraz połamał drzewa.
Dom do rozbiórki
– Dwa budynki mieszkalne mają naruszone pokrycia dachowe a jeden najprawdopodobniej będzie kwalifikowany do rozbiórki. Rodziny ze zniszczonych domów zostały ewakuowane, a teren zabezpieczony – poinformowała rzecznik wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka w komunikacie prasowym. W gminie Tereszpol trwa usuwanie skutków przejścia nawałnicy oraz szacowanie strat.
Świętokrzyscy strażacy wzywani byli na pomoc w całym województwie.https://t.co/mNrxXcQjC9
— Radio Kielce (@RadioKielce) May 2, 2021
W Lubelskiem wichura uszkodziła też kilka dachów na budynkach w miejscowości Wólka Wieprzycka w powiecie zamojskim. Ponad połowa interwencji strażaków dotyczyła wiatrołomów – połamanych gałęzi i konarów drzew – które usuwano z dróg i ciągów komunikacyjnych.
Synoptycy ostrzegają
Na Mazowszu do godz. 20 strażacy interweniowali 60 razy w związku z silnym wiatrem oraz opadami deszczu. – Działania polegały na usuwaniu połamanych gałęzi oraz przewróconych drzew. Lokalnie wystąpiły podtopienia dróg i budynków – poinformował Kierzkowski.
W woj. warmińsko-mazurskim strażacy interweniowali ponad 50 razy w związku z połamanymi gałęziami drzew, czy konarami, które blokowały drogi, pompowali także wodę z kilku zalanych piwnic i garaży. Ratownicy MOPR kilkanaście razy pomagali żeglarzom, których zawodził sprzęt i umiejętności.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał po południu alerty o silnym wietrze dla większości kraju. Synoptycy ostrzegają też przed intensywnymi opadami deszczu, burzami i śniegiem.