Przejdź do treści
Radio Republika W poniedziałek o godz. 7:08 gościem Poranka Radia Republika będzie Paulina Matysiak, posłanka partii Razem
22:13 DRK: Dziesięć ciał wydobyto z zasypanej kopalni w Lomera, gdzie wybuchła gorączka złota
21:38 Pakistan: Zabito młodą parę za ślub wbrew woli rodzin. Nagranie z mordu rozeszło się w sieci
19:48 Małgorzata Manowska, I Prezes SN chce zaprosić najważniejsze osoby w państwie do rozmowy nt. reformy wymiaru sprawiedliwości
17:50 Warmińsko-mazurskie: Mężczyzna utonął w jez. Nidzkim, dziecko z innego jachtu trafiło do szpitala
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Zbliża się setna rocznica III powstania śląskiego. Prezydent Duda podziękował wszystkim, którzy pamiętają o bohaterach

Źródło: Wikimedia Commons/Centralne Archiwum Wojskowe

Dziękuję wszystkim, którzy pamiętają o naszych bohaterach — powiedział prezydent Andrzej Duda w opublikowanym przez jego kancelarię spocie z okazji 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego. W spocie wystąpił też pochodzący ze Śląska aktor Franciszek Pieczka.

- Powstańcy mówili: „choć kawa czorno czy gorzko, byle polsko!”. Pamięć jest bardzo ważna, szczególnie o powstaniach śląskich, o tym przywiązaniu Ślązaków do ojczyzny – podkreślił Franciszek Pieczka. Aktor przypomniał, że jego ojciec brał udział w I powstaniu śląskim.

Prezydent podziękował Franciszkowi Pieczce za to „piękne, niezwykłe świadectwo. Świadectwo historii rodzinnej, ale zarazem historii śląskiej i historii polskiej, niezwykle wzruszające” - podkreślił.

2 maja setna rocznica wybuchu III powstania śląskiego

Andrzej Duda przypomniał, że 2 maja obchodzimy setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego. „Dziękuję wszystkim, którzy pamiętają o naszych bohaterach. Cześć i chwała powstańcom śląskim” - powiedział prezydent.

Spot został opublikowany w mediach społecznościowych na profilach Kancelarii Prezydenta.

Niekorzystny plebiscyt

Trzecie powstanie śląskie było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku. Jego efektem było przyznanie Polsce znacznie większej części Górnego Śląska, niż pierwotnie zamierzano. Powstanie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., walki trwały dwa miesiące.

Rozpoczęcie powstania poprzedził plebiscyt, który odbył się 20 marca 1921 r. W głosowaniu dopuszczono udział osób, które wcześniej wyemigrowały ze Śląska. W tym celu z Niemiec przyjechało 182 tys. emigrantów, z Polski - 10 tys. Ostatecznie w plebiscycie wzięło udział ok. 97 proc. uprawnionych osób, z czego ok. 19 proc. stanowili wcześniejsi emigranci. Za przynależnością do Polski głosowała mniejszość - 40,3 proc. głosujących.

Powstanie poprzedził strajk generalny

Komisja Plebiscytowa zdecydowała o przyznaniu prawie całego obszaru Niemcom — Polska miała otrzymać tylko powiaty pszczyński i rybnicki. Na tę wieść wcześniejsze pojedyncze strajki niezadowolonych z trudnych warunków materialnych i bezrobocia mieszkańców regionu przekształciły się 2 maja w strajk generalny, który objął 97 proc. zakładów pracy.

W nocy z 2 na 3 maja rozpoczęło się powstanie. Na jego czele stanął działacz społeczny, a wcześniej komisarz plebiscytowy, Wojciech Korfanty. Walki trwały dwa miesiące — powstańcy zdołali opanować prawie cały obszar plebiscytowy, później broniąc go przed siłami niemieckimi. Najpoważniejsze starcia miały miejsce w okolicach Góry św. Anny. W III powstaniu śląskim wzięło udział około 60 tys. Polaków — jak podają źródła, 1218 spośród nich poległo, 794 odniosło rany.

W wyniku tego zrywu Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego, czyli ponad 11 tys. km kw., zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna. Podział był też korzystny dla Polski gospodarczo — na przyłączonym terenie znajdowały się 53 z 67 istniejących kopalni, 22 z 37 wielkich pieców oraz 9 z 14 stalowni.

PAP

Wiadomości

Bruksela milczy w sprawie podpalonej 17-latki przez imigranta

Nie żyje polska poetka Urszula Kozioł: …z niczym tu przyszłam i odejdę z niczym

Niemcy wypowiedzieli się w sprawie delegalizacji AFD

Polska po tie-breaku lepsza od Francji. W ćwierćfinale Ligi Narodów czeka Japonia

Daniel Nawrocki u Chajzera na kebabie! "Nie tylko o kebaba chodziło"

Kurzejewski: Tusk zgadza się na niekontrolowany przerzut imigrantów z Niemiec!

Co się dzieje w Instytucie Pileckiego? Reportaż Republiki o działaniach Ruchniewicza [WIDEO]

Lekkoatletyczne ME - srebro Szczęsnego w skoku wzwyż

Polacy nie chcą nielegalnych migrantów Tuska z Niemiec!

Runęła teoria o sfałszowanych wyborach. Bodnar sam to przyznaje!

Polka Dominika Włodarczyk wygrała kolarski wyścig La Picto-Charentaise!

Kompromitacja Tuska i Giertycha. Bodnar atakuje Nawrocką. Odlot Lisa i Kierwińskiego

Samolot z Poznania do Londynu awaryjnie lądował w Amsterdamie!

SPRAWDŹ TO!

W PO dojdzie do zmiany szefa? Opublikowano zadziwiający sondaż

Na Szlaku Wielkich Jezior doszło do dwóch wypadków

Najnowsze

Bruksela milczy w sprawie podpalonej 17-latki przez imigranta

Daniel Nawrocki u Chajzera na kebabie! "Nie tylko o kebaba chodziło"

Kurzejewski: Tusk zgadza się na niekontrolowany przerzut imigrantów z Niemiec!

Co się dzieje w Instytucie Pileckiego? Reportaż Republiki o działaniach Ruchniewicza [WIDEO]

Lekkoatletyczne ME - srebro Szczęsnego w skoku wzwyż

Nie żyje polska poetka Urszula Kozioł: …z niczym tu przyszłam i odejdę z niczym

Niemcy wypowiedzieli się w sprawie delegalizacji AFD

Polska po tie-breaku lepsza od Francji. W ćwierćfinale Ligi Narodów czeka Japonia