Zamara: Chcemy dostarczyć emocji i uczcić ojczyznę. Zapraszamy na koncert do TV Republika

Artykuł
Zamara: Będziemy skoncentrowani, by pięknie wykonać koncert i dostarczyć ludziom emocji
Fot. Archiwum prywatne Dominiki Zamary

Światowej sławy sopranistka Dominika Zamara wystąpi w koncercie w Niepokalanowie. Muzyczny hołd dla Jana Pawła II będzie można zobaczyć na żywo w TV Republika. Wydarzenie odbędzie się w Bazylice Mniejsza w Niepokalanowie, 11 listopada o godz. 19:00.

– Niepokalanów jest dla mnie bardzo ważny duchowo, ponieważ tam byłam na pierwszej pielgrzymce z moją mamą – wyjawia Dominika Zamara w rozmowie z portalem TV Republika. „Wykonamy tam premierę światową dzieła muzycznego, czteroczęściową mszę dla Jana Pawła II, skomponowaną specjalnie na tę okazję przez profesora Wiesława Rentowskiego, polsko-amerykańskiego kompozytora. Koncertowi będzie towarzyszyła wystawa związana z Janem Pawłem II i niepodległością. Koncert jest zarówno patriotyczny i religijny. Po prostu muzyka i piękno sztuki dla ducha” – zapewnia Zamara.

Podczas koncertu wystąpi sopranistka Dominika Zamara oraz, specjalnie z Włoch, tenor Simone Francesco Liconti. Na organach usłyszymy Radosława Kustra. Tego wieczoru dyrygentem będzie Paweł Ambroziak. Widzowie usłyszą również Kameralny Chór i Orkiestrę Sacra Musica B. M. Immaculatae Dedicata z Niepokalanowa. Wydarzenie poprowadzi ksiądz Norbert Ostanek, a słowo wstępne przygotował ksiądz profesor Bogdan Giemza SDS.

 

projekt_bez_tytuu_670

Wydarzenie odbędzie się w Święto Niepodległości, dlatego Zamara opowiada co znaczy dla niej ten dzień. „Jako osoba, która przez większą część czasu mieszka za granicą ze względu na karierę artystyczną, bardzo często odczuwam nostalgię do Polski i ojczyzny. Bardzo kocham Polskę. Dzień niepodległości jest dla mnie wyrazem uwielbienia Polski. Niepodległość i niezależność jest bardzo ważna. Warto w tym dniu upamiętnić to, jak nasi przodkowie walczyli o wolność, kulturę i piękno naszego narodu. Można to zrobić, właśnie poprzez taki koncert” – wyjaśnia.

- Często, mówiąc muzyka klasyczna mamy na myśli muzykę poważną – czyli muzykę wielką, którą przeżywa się duchowo. Ona dzieli się na muzykę sakralną i świecką. W przypadku naszego koncertu będziemy obcować z muzyką sakralną – tłumaczy Zamara. „Wykonane będą również Ave Maria Paciniego i Magnificat Vivaldiego. Uważam, że tego typu muzyka bardzo przybliża ludzi do sztuki. Wykonamy piękne dzieła, na pewno uduchawiające. Jeśli ktoś nigdy nie był na koncercie muzyki poważnej, to serdecznie zapraszam do takiego sposobu uczenia polskiej niepodległości” - dodaje.

Warto świętować ten dzień przy dźwiękach polskich kompozytorów. Dominika Zamara przekonuje, że „Polacy nie mają się czego powstydzić. Warto sięgnąć po Chopina, Paderewskiego, Lutosławskiego, Góreckiego. Mamy się czym poszczycić, ale szczególnie zapraszam do słuchania Chopina, utworów na fortepian, ale także do pieśni. Kto nie kocha i nie słucha Chopina” – podsumowała pytaniem retorycznym sopranistka.

Sopranistka zdradziła, że ze względu na koncert nie może sobie pozwolić na prywatne uczczenie 11 listopada. „Od samego rana będą próby i cały dzień będzie przeznaczony na koncert. Będziemy skoncentrowani na tym, żeby pięknie go wykonać, dostarczyć ludziom emocji i upamiętnić naszą ojczyznę i Jana Pawła II” – tłumaczy Zamara.

11_11_670_01

Źródło: Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy