„Wydanie specjalne - 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja". Spotkanie głów państwa w Zamku Królewskim

Zapraszamy do obejrzenia całego materiału wideo
Fot. Canva

Gościem programu był zastępca dyrektora ds. muzealnych i programowych Ziemowit Koźmiński.

Redaktor Marcin Bąk zapytał swojego gościa, o to, jak się czuje, pełniąc funkcję gospodarza, w takim miejscu, jakim jest Zamek Królewski w Warszawie.

Koźmiński wymienił wartości, jakie płyną z pracy w tym miejscu. Zwrócił jednak uwagę na istotę tego miejsca w polskiej historii.

- Jadąc do pracy w Zamku Królewskim, widząc Zamek za każdym razem, czuję wzruszenie, to coś niesamowitego, że został on odbudowy i istnieje. To symbol Polski.

- Jak dużo z tego prawdziwego zamku Królów Polski, jest aktualnie w odbudowanym budynku? - pyta redaktor Marcin Bąk.

- Sporo - odpowiada Koźmiński. 

- Są piwnice, które są oryginalne; duża część wyposażenia i obiektów sztuki. To są obiekty, które wcześniej znajdowały się w tych właśnie miejscach. Także fragmenty, zdobień, kolumn czy sztukaterii. Te obekty zostały uratowane przez pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie, kierowanych przez profesora Stanisława Lorentza.

Dowiadujemy się, że wymieniony wyżej Lorenz polski historyk sztuki, muzeolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1935–1982 dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, uratował oryginalne przedmioty takie jak trony, które możemy zobaczyć na terenie Zamku.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy