„Wprowadzamy stan wyjątkowy nie po to, aby ograniczyć wolność, tylko aby ją zapewnić”. Premier Morawiecki w Sejmie

Artykuł
Mateusz Morawiecki podczas debaty w Sejmie
Facebook/Kancelaria Premiera

- Na wschodniej granicy mamy do czynienia z szeroko zakrojoną prowokacją polityczną, polegającą na przepchnięciu tysięcy nielegalnych migrantów – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas sejmowej debaty nad stanem wyjątkowym wprowadzonym w rejonach leżących przy granicy z Białorusią. Ten „scenariusz, który zagraża bezpieczeństwu państwa polskiego, jest pisany w Moskwie i w Mińsku” - dodał premier.

- Dla nas, dla Polaków, którzy doskonale wiemy, jak droga jest nasza suwerenność, jak drogie są nasze granice, strzeżenie tych granicy powinno być czymś oczywistym, powinno być oparte o konsensus polityczny – podkreślił Morawiecki.

Premier podziękował jednocześnie funkcjonariuszom Straży Granicznej, żołnierzom i policji. Podkreślił, że wprowadzenie stanu wyjątkowego w rejonach przygranicznych ma zapewnić im bezpieczeństwo, polepszyć warunki ich pracy i umożliwić jej wyższą skuteczność.

Ta granica jest świętością

- Wprowadzamy stan wyjątkowy nie po to, aby ograniczyć wolność, tylko aby zapewnić wolność. Granica państwowa to nie jest tylko linia na mapie. Za nią przelewały krew pokolenia Polaków. Ta granica jest świętością – zaznaczył.

Mateusz Morawiecki odniósł się również do ostatnich działań opozycji. „Gracie rolę, która jest oklaskiwana na scenie ustawianej w Mińsku i MoskwieTo, co zrobili przedstawiciele PO to festiwal żenady. Powinniście głośno przeprosić” - zwrócił się premier do posłów Platformy.

 Niech dbałość o granice będzie wyrazem solidarności tej izby

Premier podkreślił, że sytuacja na granicy splata się z nadchodzącymi ćwiczeniami „Zapad 2021”, w których ma uczestniczyć 200 tys. żołnierzy. Jak podkreślił, owa zbieżność nie jest przypadkowa, a jej celem jest „próba naruszenia integralności państwa polskiego. I na to pozwolić nie możemy i nie pozwolimy” - dodał.

Mateusz Morawiecki zaapelował do posłów o przyjęcie prezydenckiego rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznych rejonach. „Dzisiaj w tym dniu próby proszę Wysoką Izbę o wzniesienie się ponad podziały polityczne, ponadto, co w ostatnich tygodniach doprowadziło do napięć i sporów. To wszystko proponuję odłożyć do zamkniętego rozdziału historii. Niech dbałość o granice będzie wyrazem solidarności tej izby” - zwrócił się premier do posłów.

Źródło: Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy