Przejdź do treści
11:33 Śląskie: 23 osoby usłyszały zarzuty ws. wielomilionowych wyłudzeń
11:11 Podkarpackie: Zniszczenia po nawałnicy, najtrudniejsza sytuacja w powiecie łańcuckim
10:35 Szymon Hołownia o zakończeniu negocjacji ws. rekonstrukcji rządu: będę namawiał, by granicą była data 23-25 lipca
10:05 Chiny: Aresztowania po wykryciu u dzieci wysokiego poziomu ołowiu we krwi
09:45 CKE: Maturę zdało 80 proc. wszystkich tegorocznych absolwentów
09:27 Grecja: Akropol zamknięty przez część dnia z powodu upałów
09:14 Austria: Tysiące plastikowych kwiatów wyrzucone na brzeg górskiej rzeki, sprawę bada policja
08:28 RCB ostrzega: intensywne opady deszczu w 10 województwach
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Klub Gazety Polskiej Kościerzyna zapraszają na spotkanie z Posłami D. Mateckim i M. Goskiem. Poniedziałek (21.07) godz. 16:30, Sala konferencyjna I piętro przy Sali Szopińskiego, ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Wolne Miasto Gdańsk, oddzielenie Śląska? Prof. Żaryn obnaża koncepcję opozycji: za 10 lat będziecie pogrobowcami Polski!

Źródło: Telewizja Republika

– Przynajmniej 60 proc. Polaków wzięło udział w plebiscycie. Gremialnie opowiedzieli się przeciw komunizmowi. Bardzo szybko, bo jeszcze przed drugą turą wyborów, lista krajowa przepadła. Ta sprawa mogła dać przykład odwagi elit solidarnościowych – powiedział prof. Jan Żaryn, senator Prawa i Sprawiedliwości, goszcząc w studio Telewizji Republika. Rozmowę poprowadził red. Marcin Bąk.

Były to pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej. Przedstawiciele niedemokratycznych władz komunistycznych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zagwarantowali rządzącej „koalicji”, obejmującej PZPR i jej satelitów, obsadę co najmniej 299 (65%) miejsc w Sejmie. Pozostałe mandaty poselskie w liczbie 161 (35%) zostały przeznaczone dla kandydatów bezpartyjnych. Walka o te miejsca oraz walka o wszystkie mandaty senatorskie (100) miała charakter otwarty i demokratyczny. Do ubiegania się o nie dopuszczeni zostali również przedstawiciele różnych środowisk opozycji demokratycznej, jednocześnie o te mandaty konkurowali także kandydaci jawnie wspierani lub nieformalnie popierani przez obóz władzy, reprezentanci różnych organizacji społecznych i zawodowych, osoby niezależne. Wybory te zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem opozycji solidarnościowej.

– 4 czerwca 1989 roku trzeba widzieć w dwóch wymiarach. To data wyborów. Przynajmniej 60 proc. Polaków wzięło udział w plebiscycie. Gremialnie opowiedzieli się przeciw komunizmowi. Bardzo szybko, bo jeszcze przed drugą turą wyborów, lista krajowa przepadła. Ta sprawa mogła dać przykład odwagi elit solidarnościowych. Papiery podpisywane przy okrągłym stole okazały się jednak ważniejsze. Na tym polega dyskomfort dziś, kiedy przychodzi na celebrować ten dzień – rozpoczął prof. Żaryn.

– W tej optymistycznej części, jaka jest i z tej daty wypływa, to pamięć, że elity solidarnościowe miały w sobie potencjał troski o to, by naród jak najszybciej znalazł się w pełnym niepodległym państwie. Z drugiej strony znaczna część postanowiła utrwalić pewien system wzajemnie uzupełniający się. To ówczesnym elitom było na rękę – relacjonował motywy, jakie przyświecały ówczesnym "dwóm obozom".

– Jednym z czynników wiodących była pamięć części działaczy Solidarności, szczególnej aktywnej politycznie, o swoim własnym życiorysie. Wówczas nie byliśmy funkcjonariuszami SB, nie mogliśmy o tym wiedzieć. Możemy mówić w pewnym sensie o zniewoleniu części działaczy solidarnościowych. Proces lustracyjny powinien być poprzedzony ewidentną dekomunizacją – wskazał senator Prawa i Sprawiedliwości.

Uroczystości 4 czerwca

Bez wątpienia rządy Prawa i Sprawiedliwości są dziś rządami formacji, która mówi "niepodległość, patriotyzm". To tworzy polską wspólnotę narodową. Naród wybrał taką formułę, przynajmniej jego większość. To oznacza, że będziemy mieli wrogów wobec takiej koncepcji – powiedział polityk.

Zwrócił się też do opozycji. Podkreślił, że "jeśli ta ubiera się w stroje wolnego miasta Gdańska, autonomicznego Śląska czy jakiegokolwiek innego regionu odseparowanego od narodu, niech ma świadomość, że za 10 lat będzie pogrobowcami Polski".

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Borowski w rocznicę częściowo wolnych wyborów: Werdykt był jednoznaczny. To była wielka radość

 
Telewizja Republika

Wiadomości

Nastolatka oskarżona o próbę zabójstwa matki

Saryusz-Wolski o projekcie nowych Wieloletnich Ram Finansowych: zamiast wspierać słabszych, środki pójdą do liderów

Niebawem zmiany w rządzie. Co ustalił Hołownia z Tuskiem?

Berkowicz o dziurawej granicy z Niemcami: gdyby nie patrole obywatelskie, to Polacy by się o tym nie dowiedzieli [WIDEO]

Rozbito grupę przestępczą wyłudzającą odszkodowania komunikacyjne!

Groźny wypadek na trasie ekspresowej. Kickbokser w ciężkim stanie

Wiadomo, gdzie zagra Modric. Trener potwierdza transfer

Matecki w Sejmie zwrócił się do nieobecnego Tuska. Wyjął NIEMIECKĄ flagę!

Zaczęło się posiedzenie Sejmu. Oglądaj TRANSMISJĘ u nas! [LIVE]

Kontrole tylko w jednym celu? Siemoniak sam się wsypał!

Uwaga - ostrzeżenie: intensywne opady deszczu w 10 województwach!

Michalik przekonuje: jesteśmy na wojnie, potrzebujemy partii... Giertycha i Sikorskiego [WIDEO]

Dwa tygodnie temu zatrzymała Kolumbijczyka, który ukradł portfel, teraz pora na podziękowania

Szybka zmiana na ważnym stanowisku. Klimczak ogłosił nazwisko!

Banki ostrzegają przed paraliżem systemów. Apelują, by część gotówki trzymać w domu

Najnowsze

Nastolatka oskarżona o próbę zabójstwa matki

Rozbito grupę przestępczą wyłudzającą odszkodowania komunikacyjne!

Groźny wypadek na trasie ekspresowej. Kickbokser w ciężkim stanie

Wiadomo, gdzie zagra Modric. Trener potwierdza transfer

Matecki w Sejmie zwrócił się do nieobecnego Tuska. Wyjął NIEMIECKĄ flagę!

Saryusz-Wolski o projekcie nowych Wieloletnich Ram Finansowych: zamiast wspierać słabszych, środki pójdą do liderów

Niebawem zmiany w rządzie. Co ustalił Hołownia z Tuskiem?

Berkowicz o dziurawej granicy z Niemcami: gdyby nie patrole obywatelskie, to Polacy by się o tym nie dowiedzieli [WIDEO]