Przejdź do treści

Województwo śląskie: Działanie zbiornika Racibórz obniża poziom Odry

Źródło: PAP

Rozpoczęcie procesu piętrzenia wody na zbiorniku przeciwpowodziowym Racibórz Dolny przynosi oczekiwane efekty - w środę wieczorem rosnący wcześniej poziom wody w Odrze na wodowskazie w Raciborzu-Miedoni obniżył się o 13 cm - wynika z informacji Wód Polskich.

Utrzymujące się od kilku dni opady deszczu spowodowały wezbranie niektórych rzek w woj. śląskim oraz lokalne podtopienia, głównie w okolicach Raciborza i Wodzisławia Śląskiego. W środę od północy do godziny 21. śląscy strażacy interweniowali w regionie 377 razy, m.in. pompując wodę z podtopionych posesji i obiektów. 16 razy strażacy usuwali skutki silnego wiatru.

Jak poinformowała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, najwięcej interwencji odnotowano w środę do wieczorem w okolicach Raciborza (71) i Wodzisławia Śląskiego (60), a także w Gliwicach (37), Rybniku (29) i Cieszynie (27).

W 11 punktach pomiarowych poziom wód w rzekach woj. śląskiego przekraczał w środę wieczorem stany alarmowe, a w 12 punktach stany ostrzegawcze. Wezbrane są wody Odry, Wisły, Olzy, Brynicy, Pszczynki, Psiny i Rudy.

Po południu, na polecenie prezesa Wód Polskich, po raz pierwszy proces piętrzenia wody rozpoczął zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny, którego trwająca wiele lat budowa zakończyła się w drugiej połowie tego roku.

- Polder Racibórz Dolny podjął pracę. Aktualnie przepływ pozostaje na poziomie 900 m sześc. na sekundę, wstrzymywany jest do 600 m sześc. Pozwala to na zmniejszenie poziomu wody poniżej zbiornika. Dzięki temu już zaczął obniżać się poziom wody w Odrze, co jest odnotowane na urządzeniach pomiarowych. Na wodowskazie Racibórz-Miedonia w ostatnich godzinach poziom wody obniżył się o 13 cm - poinformowały w środę wieczorem Wody Polskie.

Decyzja o rozpoczęciu procesu piętrzenia na zbiorniku przeciwpowodziowym Racibórz Dolny wynikała ze zwiększonego ryzyka powodziowego na terenach położonych poniżej zbiornika, gdzie znajduje się m.in. szpital w Kędzierzynie-Koźlu, przeznaczony dla osób chorych na Covid-19.

Przedstawiciele Wód Polskich tłumaczą, że zbiornik Racibórz Dolny opiera się na danych hydrologicznych z posterunku wodowskazowego na Odrze w Krzyżanowicach. Zbiornik podjął w środę pracę przy wskazaniu 711 cm, co odpowiada przepływowi w korycie Odry równemu 818 m sześc. na sekundę. "Praca zbiornika ma na celu wypłaszczenie, wyhamowanie przepływu do 600 m sześc. na sekundę, co przełoży się na stan wodowskazowy ok. 670 cm" - wyjaśniają Wody Polskie.

Raciborski polder zasięgiem oddziaływania obejmuje tereny trzech województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Obecnie czasza zbiornika może przyjąć 185 mln m sześc. wody. W razie zagrożenia powodziowego obiekt umożliwia spłaszczenie fali powodziowej oraz opóźnia moment dojścia fali odrzańskiej do ujścia Nysy Kłodzkiej, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo nałożenia się dwóch kulminacji fal, co miało miejsce podczas Powodzi Tysiąclecia w 1997 r.

Wysoki poziom wody w Odrze w woj. śląskim, powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych, jest obecnie w kilku punktach pomiarowych: w Chałupkach, Krzyżanowicach, Olzie i Raciborzu-Miedoni. Z danych wynika jednak, że mimo wysokich stanów wód, obecnie Racibórz nie jest zagrożony powodzią, choć woda wylała w międzywalu Odry i Kanały Ulgi, zalewając plażę i część bulwaru.

- Choć zalana plaża i bulwary mogą niepokoić, nie ma powodu do obaw. Tereny międzywala chronią miasto. Przy wezbraniach takich jak to, z którym mamy do czynienia teraz, ich zalewanie przy obecnie obowiązujących procedurach systemu przeciwpowodziowego jest nieuniknione. W związku z podjętą decyzją o uruchomieniu zbiornika, poziom Odry zacznie opadać - uspokaja Urząd Miasta w Raciborzu, informując, że miastu nie grozi obecnie powódź.

W woj. śląskim, oprócz Odry, stany ostrzegawcze lub alarmowe przekroczone są także na Brynicy w miejscowości o tej samej nazwie oraz w Kozłowej Górze, na Pszczynce w Pszczynie i Mizerowie-Borkach, na Wiśle w Bieruniu Nowym, a także na rzece Psina w Bojanowie oraz rzece Ruda w Rudzie Kozielskiej.

Od wtorku w wybranych miejscowościach i powiatach województw śląskiej i opolskiego obowiązują ogłoszone przez wojewodów pogotowia i alarmy przeciwpowodziowe. W woj. śląskim dotyczy to powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, wodzisławskiego, raciborskiego, żywieckiego oraz Bielska-Białej

PAP

Wiadomości

Palikot wyszedł za poręczeniem z aresztu

Sondaż prezydencki: Nawrocki miażdży Trzaskowskiego w drugiej turze

Dramatyczny pościg zakończony dachowaniem i pożarem

Kowalski: ta zła i cyniczna władza wie, że przegrywa

Owsiak kłamie w sprawie Republiki. Stacja żąda przeprosin

Oświadczenie Telewizji Republika SA

Trzaskowski może przegrać w II turze

Niemieckie media: lekcji płynącej z Auschwitz grozi zapomnienie

Express Republiki

Boniek o prokuraturze: obrzucono błotem uczciwych ludzi

Święczkowski o Tuskowcach: „Rząd ma konstytucję w lekkim poważaniu i nie chce dialogu”

Śledztwo w sprawie Orlenu. Zawiadomienie złożył Daniel Obajtek

Pawełczyk-Woicka: Z państwa czyniony jest kabaret, zupełnie nieoczekiwany i niepotrzebny

PKW przekazała decyzję ws. sprawozdania PiS!

80. rocznica wyzwolenia Auschwitz: międzynarodowa ceremonia pamięci ofiar

Najnowsze

Palikot wyszedł za poręczeniem z aresztu

Owsiak kłamie w sprawie Republiki. Stacja żąda przeprosin

Oświadczenie Telewizji Republika SA

Trzaskowski może przegrać w II turze

Niemieckie media: lekcji płynącej z Auschwitz grozi zapomnienie

Sondaż prezydencki: Nawrocki miażdży Trzaskowskiego w drugiej turze

Dramatyczny pościg zakończony dachowaniem i pożarem

Kowalski: ta zła i cyniczna władza wie, że przegrywa