Włoska ustawa ws. homofobii. Watykan chce jej zmiany

Artykuł
Nota została przekazana nieformalnie ambasadorowi Włoch
Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Stolica Apostolska odniosła się do tego, że dziennik „Corriere della Sera" podał, iz Watykan uznał niektóre zapisy projektu ustawy o homofobii i transfobii za naruszenie konkordatu. Według źródeł watykańskich, które zostały zacytowane przez agencję Ansa, projekt powinien być zmodyfikowany, aby Kościół mógł dalej pełnić misję duszpasterską, edukacyjną i społeczną.

„Corriere della Sera" poinformowała, że list w sprawie omawianego w Senacie projektu ustawy o homofobii i transfobii przekazał ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej watykański sekretarz do spraw stosunków z państwami, czyli szef dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallagher.

Według dziennika nigdy wcześniej w historii dwustronnych relacji nie zdarzyło się, aby Watykan interweniował podczas prac nad ustawą we włoskim parlamencie.

W nocie abp Gallagher napisał, że niektóre zapisy projektu legislacyjnego omawianego w Senacie redukują wolność zagwarantowaną Kościołowi katolickiemu w konkordacie.

Modyfikacja ustawy

Wśród nich wymienił zapis o tym, że szkoły katolickie nie byłyby zwolnione z organizacji planowanego krajowego dnia przeciwko homofobii. Ponadto wyraził zaniepokojenie możliwością ograniczenia „wolności przekonań" katolików oraz prawnych konsekwencji wyrażania przez nich własnych poglądów.

- Prosimy, aby zostało uwzględnione nasze zaniepokojenie - dodał abp Gallagher, cytowany w gazecie.

 - Nota została przekazana nieformalnie ambasadorowi Włoch przy Stolicy Apostolskiej - wyjaśniło z kolei agencji Ansa watykańskie biuro prasowe.

Cytowane przez nią źródła watykańskie podkreśliły zaś, że celem Stolicy Apostolskiej nie jest zablokowanie ustawy, lecz jej modyfikacja.

O zaniepokojeniu ustawą, nad którą pracuje Senat w Rzymie w klimacie polemik i kontrowersji, mówił we wtorek prefekt dykasterii do spraw świeckich, rodziny i życia kardynał Kevin Farrell na konferencji prasowej w Watykanie.

- Oczywiście jest zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej i każdego z nas - oświadczył. Następnie zastrzegł, że nie sprawy szczegółowo.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy