Wizerunek królowej Elżbiety II zniknie z banknotów. Wiemy kto ją zastąpi

Tomasz Domański 09-09-2022, 10:52
Artykuł
canva.com

Gruntowne zmiany szykują się w brytyjskiej przestrzeni publicznej po śmierci Elżbiety II. Zmianie ulegnie wygląd banknotów i monet, zmienią się też mundury policyjne, a nawet hymn narodowy, pisze portal "Mirror". Niektóre zmiany wejdą w życie już teraz, a inne w najbliższych miesiącach i latach,

W Wielkiej Brytanii wszystkie banknoty i monety noszą wizerunek zmarłej królowej, lecz po jej śmierci pojawią się nowe - z obliczem nowego króla Karola III. Pieniądze z wyobrażeniem Elżbiety II jeszcze przez pewien czas pozostaną prawnym środkiem płatniczym. Niebawem zostanie wyznaczona data, po której nie będzie można ich już używać.

Psialiśmy wcześniej: Karol III nowym królem Wielkiej Brytanii. Księciem jego syn William [na żywo]

Gotówka z wizerunkiem królowej jest również używana w takich krajach jak Kanada, Australia i Nowa Zelandia; one również stopniowo będą wycofywać banknoty i monety, na których widnieje Elżbieta II.

Monogram królowej jest na mundurach wielu formacji brytyjskich, w tym na ubiorach policjantów i żołnierzy. Mundury te prawdopodobnie będą sukcesywnie zastępowane przez ubiory z monogramem Karola III.

Zobacz też: Truss: wszyscy jesteśmy zdruzgotani. Królowo. Do zobaczenia [na żywo]

Zmianie ulegnie również brytyjski hymn narodowy. W miejsce "God Save the Queen" (Boże, chroń Królową) powróci dawna wersja przewidziana dla króla płci męskiej "God Save the King" (Boże, chroń Króla), zaimki w tekście zostaną odpowiednio zamienione. "Męska" wersja hymnu była ostatni raz używana w 1952 roku, za panowania Jerzego VI, ojca zmarłej w czwartek Elżbiety II.

Takie są fakty: Świat w żałobie. Nie żyje brytyjska monarchini królowa Elżbieta II [wideo]

Elżbieta II panowała przez ponad 70 lat, a większość żyjących nie pamięta innej osoby na brytyjskim tronie. Odkąd w 1952 roku została królową, jej wizerunek i monogram stały się częścią codziennego życia w Wielkiej Brytanii i innych państwach należących do Wspólnoty Narodów.


Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy