Wielkanoc 2021. Świąteczna paleta barw - symbolika kolorów wielkanocnych

Artykuł
Kolory odpowiadają nie tylko za wizualne doznania
Fot. Pexels/Chavdar Lungov

Wielkanoc to czas przepełniony symboliką. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że znaczenie mają barwy pisanek i kraszanek oraz kolory szat liturgicznych.

Każda barwa ma inne znaczenie. Warto znać symbolikę kolorów, by otworzyć przed sobą więcej możliwości różnych rozumień i interpretacji. Istotna prawda schowana jest najczęściej pod wierzchnią warstwą.

Czerwony – miłość mimo wszystko

Czerwień to symbol krwi Chrystusa, którą przelał na krzyżu za nasze grzechy i dla naszego zbawienia. Wiąże się zarówno z życiem, jak i śmiercią. Pisanki w tym kolorze symbolizują miłość Jezusa Chrystusa. Jajka pomalowane na czerwono są pewnego rodzaju ambasadorami przykazania ,,Miłuj bliźniego swego jak siebie samego”. Dodatkowo przypominają o miłości, która powinna definiować relacje międzyludzkie. Szaty liturgiczne w tym kolorze wybierane są przez kapłanów m.in. w Niedzielę Palmową i Wielki Piątek. Ornaty liturgiczne w kolorze czerwonym zakładane są również podczas mszy pogrzebowych zmarłego papieża. W liturgii czerwień łączy się z Duchem Świętym.

Zielony – nadzieja

Nie jest tajemnicą, że zieleń kojarzy się z wiosną, przebudzaniem natury, a przede wszystkim z nadzieją. Nadzieją, jaką niesie zmartwychwstanie Pana Jezusa. Kolor ten ma dawać wiarę w życie wieczne. Zielony wykorzystywany podczas chemioterapii jako środek na relaks i uspokojenie. Oprócz rzeżuchy, która w wielu domach jest obowiązkowa podczas Wielkanocy, warto ozdobić świąteczny stół świeżymi kwiatami. Apokalipsa wg świętego Jana opisuje tron Boga jako zbudowany z zielonego jaspisu. Dodatkowo opisywany jest jako kolor dający nadzieję na miłosierdzie Pana w czasie Sądu ostatecznego. Zielony jest także często krzyż biskupi. Daje on nadzieję na ostateczne zbawienie duszy. Ornaty w kolorze zielonym używane są niemal przez cały rok w okresie zwykłym – per annum.

Żółty – blask radości

Pisanki pomalowane na żółto oznaczają wiarę i radość. To właśnie ten kolor symbolizuje blask bijący od zmartwychwstałego Chrystusa. Jednak znaczenie tego koloru nie musi obowiązywać tylko i wyłącznie przy malowaniu jajek. Świąteczny stół można ozdobić żółtymi serwetkami. Co więcej, kolor ten sprzyja komunikacji. Dlatego świetnym pomysłem mogą okazać się żonkile, które w połączeniu z rodzinną atmosferą pomogą we wspólnych, świątecznych dyskusjach.

Biały – Boskie zwycięstwo

Biały to znak niewinności i czystości. W kontekście Wielkanocnym to także odrodzenie i nowy początek. Kolor ten symbolizuje ostateczne zwycięstwo życia nad śmiercią i światła nad ciemnością. W języku funkcjonuje wyrażenie „zacząć z czystą kartą”. Oznacza ono rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu, bez obciążenia przeszłością, Biały to również Boskość, czyli wolność i nieograniczone możliwości.
Białe szaty liturgiczne są przywdziewane przez kapłana na msze okresu Wielkanocnego. Kapłan zakłada ornaty liturgiczne w tym kolorze we wszystkie święta Jezusa Chrystusa, z wyjątkiem tych dotyczących Jego męki oraz w dni świętych, którzy nie byli męczennikami. Białe są także ornaty maryjne. Wizerunki aniołów przedstawiane są w białych szatach. Po Chrzcie w rzece Jordan nad Jezusem ukazuje się sam Duch Święty, przybierając postać białej gołębicy.

Czarny – życie wieczne

Czarny jest symbolem żałoby. Kojarzy się przede wszystkim z żalem i smutkiem. Pod tym kolorem kryje się tajemniczość oraz strach. Jednak w rzeczywistości oznacza on także wieczność i pamięć. Kolor ten został uznany za barwę grzechu i braku wiary. Równocześnie jednak przypisano mu znaczenia przeciwne – pokorę i wyrzeczenie. Dlatego sutanny mają kolor czarny. Barwa ta jest symbolem żałoby, ale jednocześnie przyszłego zmartwychwstania, która poprzez liczne odcienie szarości, rozjaśnia się do czystej bieli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: PORTAL TV REPUBLIKA

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy