We Francji rekordowa liczba zakażeń w pierwszym dniu nowych restrykcji

Artykuł
Nowe obostrzenia obejmą 21 mln obywateli Francji
Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

W pierwszym dniu lockdownu, który wprowadzono w 16 spośród 101 francuskich departamentów, liczba nowych zakażeń w ciągu ostatniej doby wzrosła do 35 327 – poinformowało ministerstwo zdrowia. Z powodu Covid-19 zmarło 185 osób – podał resort.

Dobowa liczba zakażeń była niższa niż w środę, gdy odnotowano 38 501 zakażeń, co skłoniło władze do wprowadzenia lockdownu, ale wyższa niż w czwartek i piątek.

Tym samym całkowita liczba zakażeń wzrosła do 4,25 mln przypadków, a dotychczasowy bilans przypadków śmiertelnych do 92 167.

Z danych opublikowanych przez ministerstwo zdrowia wynika, że jedną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 przyjęło dotychczas 5,6 mln mieszkańców Francji, a jedną dozę 2,3 mln. W związku z pogłoskami o ubocznych skutkach szczepienia preparatem formy AstraZeneca w społeczeństwie narasta opór przed szczepieniami. Aby przełamać to nastawienie, premier rządu Jean Castex zaszczepił się przeciwko Covid-19 preparatem firmy AstraZeneca w piątek po południu w szpitalu wojskowym Begin w Saint-Mande w stołecznym regionie Ile-de-France.

Nowe obostrzenia wprowadzane w piątek na miesiąc dotyczą 16 z 101 francuskich departamentów, w tym w aglomeracji Paryża, północnej części regionu Hauts-de-France oraz departamentów: Alpy Nadmorskie, Eure i Sekwana Nadmorska. Obejmą 21 mln obywateli Francji.

Wysoka liczba dobowa zakażeń koronawirusem, jaką zarejestrowano we Francji w dniach od 17 do 20 marca, stanowi pierwszy od 17 listopada 2020 r. tak wysoki przyrost zakażeń koronawirusem.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy