Przejdź do treści
12:51 IMGW: spadki temperatury do minus 7 st. C w 11 województwach
12:32 Niemcy: Chadecy i socjaldemokraci podpisali umowę koalicyjną
12:31 Tematy podane przez maturzystów: źródła nadziei w życiu i wpływ błędnej oceny na życie
12:20 Tatry: 26 turystów potrzebowało pomocy TOPR podczas długiego weekendu
11:48 GUS: pod koniec listopada 2024 r. pracowało w Polsce prawie 1,07 mln cudzoziemców
11:25 Lubuskie: Posłowie PiS z kontrolą w straży granicznej w Krośnie Odrzańskim
10:31 Polska: ZUS przypomina o składaniu wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy
Spotkania Mateusz Morawiecki, Ewa Leniart, Fryderyk Kapinos, Jan Warzecha i Zbigniew Chmielowiec zapraszają 5 maja na spotkania: g. 9:00 Sędziszów Małopolski, 10:00 Dębica, 12:00 Mielec, 14:00 Nowa Dęba, 16:00 Kaczaki, 17:00 Tarnobrzeg
Spotkanie Poseł Robert Telus zaprasza mieszkańców Opoczna na spotkanie z udziałem prof. Przemysława Czarnka, byłego Ministra Edukacji i Nauki. Poniedziałek, 5 maja o godz. 18:30, Dom Weselny Jaś i Małgosia, ul. Szkolna 8, Opoczno.
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Olsztyn zaprasza na spotkanie Januszem Cieszyńskim, które odbędzie się 5 maja (poniedziałek), g. 17, Centrum Świętego Jakuba – Dom Pielgrzyma, ul. Seweryna Pieniężnego 2A, Olsztyn. Sala im. Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Tomaszów Mazowiecki zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Przemysławem Czarnkiem. 5 maja (poniedziałek), g. 16.30 Powiatowe Centrum Animacji Społecznej ul. Farbiarska 20/24, Tomaszów Mazowiecki
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Łuków zaprasza na spotkanie otwarte z Adrianem Stankowskim. 7 maja (środa), g. 17, Sala Konferencyjna Budynku Poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ul. ks. kard. S. Wyszyńskiego 41, Łuków
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Czernikowo zaprasza na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem. 8 maja (czwartek), g. 19, Aula Szkoły Muzycznej ul. Gimnazjalna 1, Czernikowo
Spotkanie Kluby Gazety Polskiej zapraszają na spotkanie otwarte Ruchu Obrony Wyborów – środa 07.05, godz. 16 – ul. Grudziądzka 39-34, Hotel Filmar, Toruń
Wydarzenie W czwartek 8 maja, o godz. 9.00 przy ul. Nowowiejskiej 26B w Warszawie, odbędzie się demonstracja wsparcia dla prof. Sławomira Cenckiewicza. Kluby Gazety Polskiej zapraszają do wzięcia udziału!
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z europosłem Danielem Obajtkiem, 9 maja, g. 17, Hotel & Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Głogów zaprasza na Manifestację pt."STOP nielegalnej imigracji", 8 maja (czwartek), g. 18, plac przed Ratuszem Miejskim, Rynek 10, Głogów
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Toruń zaprasza na otwarte spotkanie Ruchu Obrony Wyborów: prof. Przemysławem Czarnkiem, dr. hab. Krzysztofem Szczuckim, Adamem Borowskim, 7 maja (środa), g. 16, ul. Grudziądzka 39-34, Hotel Filmar.
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Tychy zaprasza do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, 10 maja (sobota), g. 16.30, pl. K.K. Baczyńskiego
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Mamy 500 ton złota! – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Wkrótce będziemy mieli więcej złota niż Europejski Bank Centralny

Wariant delta dominuje wśród dzieci. Najgroźniejsza odmiana koronawirusa

Źródło: Fot. pixabay.com

Wszystkie wyniki badań na obecność koronawirusa, jakie otrzymujemy u dzieci, to wariant Delta. Najmłodszych pacjentów przybywa, a jesienią spodziewamy się jeszcze więcej przypadków – powiedziała specjalista chorób zakaźnych i pediatra dr Lidia Stopyra ze szpitala Żeromskiego w Krakowie.

Oddział Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w krakowskim szpitalu Żeromskiego dzieli się na dwie części – jedna jest przeznaczona dla dzieci z COVID, druga dla pacjentów z innymi infekcjami. W części covidowej są obecnie zajęte pojedyncze łóżka. Druga część jest pełna – są tu dzieci m.in. z powikłaniami pocovidowymi, ale i zapaleniami płuc wywołanymi przez inne patogeny, neuroinfekcjami, noworodki z zakażeniami wrodzonymi, dzieci z nieżytami jelitowymi, sepsą; u wielu z nich wykrywa się przeciwciał Sars-CoV-2, co oznacza, że przeszły już COVID.

ℹ️ Wykonaliśmy 35 824 579 szczepień

1️⃣ dawką wykonano 19 046 468 szczepień

✅ w pełni zaszczepionych jest 18 459 139 osób (zaszczepieni preparatem J&J oraz 2 dawką innych preparatów)

Więcej szczegółów znajdziecie Państwo w naszym serwisie ⤵️https://t.co/NMqyTPXfQo pic.twitter.com/UCrJ6533rK

— #SzczepimySię (@szczepimysie) August 23, 2021


„Dzieci z COVID wciąż jest niedużo, ale więcej niż tydzień czy dwa tygodnie temu. Widać wzrosty” – powiedziała dr Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego.

Jak dodała, w ostatnim czasie wszystkie przypadki COVID u najmłodszych pacjentów tej placówki to wariant Delta koronawirusa. „Dzieci łagodniej przechodzą chorobę, ale zdarzają się poważniejsze przypadki wymagające hospitalizacji. Życiu dzieci, które są u nas aktualnie hospitalizowane, nie zagraża niebezpieczeństwo” – podkreśliła lekarz.

W wakacje na dziecięcy oddział covidowy trafiają głównie nastolatki. Wśród pacjentów nie było dziecka zaszczepionego.

W związku z większą zakaźnością wariantu Delta szpital liczy się z większa liczbą przypadków w jesieni, kiedy dzieci pójdą do szkoły. „Gotowi jesteśmy na to. Mamy już doświadczenie zdobyte w poprzednich falach epidemii” – powiedziała dr Stopyra.

Poproszona o ocenę zachęt do szczepień najmłodszych zaznaczyła, że nie można nikogo zmuszać do przyjęcia preparatu przeciwko COVID-19, jednak warto szczepić dzieci. „Szczepionka chroni przed ciężkim przebiegiem oraz przed PIMS – rzadkim, ale ciężkim zespołem pocovidowym. Delta jest bardziej zakaźna, a zbliża się rok szkolny” – mówiła pediatra dodając, że jeśli zakażenie pojawi się w szkole, to niezaszczepione dzieci będą poddane kwarantannie.

Jak zaznaczyła, zaszczepiły się już miliardy osób na świecie. „W Polsce szczepienia trwają od ośmiu miesięcy i z pełną odpowiedzialnością możemy już powiedzieć, że szczepionka jest bezpieczna” – powiedziała i dodała: „Fatalnie, że jest olbrzymia dezinformacja i fałszywe wiadomości w internecie”.

Pediatra zwróciła też uwagę, że – poza pandemią – "to właśnie z dziećmi mamy największe doświadczenie ze szczepieniami i wiemy, że dobrze je znoszą".

Z jej obserwacji wynika, że rodzice dzieci, które ciężko zachorowały na inne choroby zakaźne, żałowali że zwlekali ze szczepieniem.

Według danych krakowskiego magistratu, w ostatnim miesiącu wzrosło zainteresowanie szczepieniami dzieci o ok. 10 proc. w stosunku do danych z początku lipca. Obecnie w Krakowie zaszczepionych jest 47 proc. osób w grupie 12-19 lat.

Zdaniem dr Stopyry teraz (druga połowa sierpnia-PAP) jest już trochę późno, bo rok szkolny rozpocznie się za niecałe dwa tygodnie, a aby uzyskać zadowalającą odporność po szczepieniu potrzeba co najmniej pięciu tygodni. "Ale trzeba się zaszczepić jak najszybciej" - dodała pediatra.


PAP

Wiadomości

Ewa Pajor nie do zatrzymania! Dublet Polki w lidze hiszpańskiej i prowadzenie w klasyfikacji strzelczyń

Małgorzata Borysewicz z „Rolnik szuka żony” ochrzciła trzecie dziecko. Uwagę skradła jej stylizacja!

HIT DNIA

Politycy od Tuska poszli o krok za daleko. Chodzi o mieszkanie Nawrockiego!

Brutalna prawda: Porwanym dzieciom Rosja pierze mózgi

SPRAWDŹ TO!

Morawiecki o paszkwilu Onetu: PO wpadła w totalną panikę [WIDEO]

Pułkownicy ABW założyli tajny sztab wyborczy Trzaskowskiego

Danuta Martyniuk zakochana w swojej letniej rezydencji pod Białowieżą! "Wolę to miejsce niż zagraniczne wczasy!"

Ostatni dzień kanclerza Scholza. Od jutra rządzić będzie Friedrich Merz

Sieć obiegły arkusze maturalne. Będzie unieważnienie?

Onet znów atakuje Nawrockiego. Jaki w Republice: wiedzą, że przegrywają

Czarne chmury nad Igą Świątek. Gauff depcze jej po piętach

Rosjanie giną masowo. Putin poświęca setki tysięcy żołnierzy

Debata 12 maja. Czarnek w Radiu Republika: Niech postawią tam Giertycha

Te stadiony dzieli zaledwie 30 metrów! Derby Paryża już w przyszłym sezonie

TYLKO U NAS

Niemiecki land wyklucza AfD. Minister plecie o dyskomforcie

Najnowsze

Ewa Pajor nie do zatrzymania! Dublet Polki w lidze hiszpańskiej i prowadzenie w klasyfikacji strzelczyń

SPRAWDŹ TO!

Morawiecki o paszkwilu Onetu: PO wpadła w totalną panikę [WIDEO]

Pułkownicy ABW założyli tajny sztab wyborczy Trzaskowskiego

Danuta Martyniuk zakochana w swojej letniej rezydencji pod Białowieżą! "Wolę to miejsce niż zagraniczne wczasy!"

Ostatni dzień kanclerza Scholza. Od jutra rządzić będzie Friedrich Merz

Małgorzata Borysewicz z „Rolnik szuka żony” ochrzciła trzecie dziecko. Uwagę skradła jej stylizacja!

HIT DNIA

Politycy od Tuska poszli o krok za daleko. Chodzi o mieszkanie Nawrockiego!

Brutalna prawda: Porwanym dzieciom Rosja pierze mózgi