Rozmowa Mentzen-Nawrocki. Kandydat na prezydenta podpisał deklarację
Dziś odbyła się rozmowa Sławomira Mentzena z Karolem Nawrockim, w trakcie której kandydat na prezydenta RP podpisał ośmiopunktową deklarację polityka Konfederacji. Ba, dodał też swoje punkty.
Rozmowa Mentzen-Nawrocki
Niemal na początku rozmowy, padła ważna deklaracja ze strony Karola Nawrockiego: Zielony Ład jest zły i trzeba go wypowiedzieć.
W dalszej części poruszono kwestię tzw. deklaracji Mentzena, a brzmi ona następująco:
- "Nie podpiszę żadnej ustawy, która podnosi istniejące podatki, składki, opłaty lub wprowadza nowe obciążenia fiskalne.
- Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej obrót gotówkowy i będę stał na straży polskiego złotego.
- Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej swobodę wyrażania poglądów, zgodnych z polską Konstytucją.
- Nie pozwolę na wysłanie polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy.
- Nie podpiszę ustawy w sprawie ratyfikacji akcesji Ukrainy do NATO.
- Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej dostęp Polaków do broni.
- Nie zgodę się na przekazywanie jakichkolwiek kompetencji władz RP do organów Unii Europejskiej.
- Nie podpiszę ratyfikacji żadnych nowych traktatów unijnych osłabiających rolę Polski, np. poprzez osłabienie siły głosu lub odebranie prawa weta."
"Nie" dla nowych podatków
Komentując punkt pierwszy - o nowych podatkach, kandydat obywatelski powiedział jasno, że jest przeciwko nowym podatkom.
Myślę, że problem i o tym dyskutujemy, że jest on szerszy. Ja jako przyszły prezydent patrzę na kwestie podatkowe także przez pryzmat całej polityki społecznej państwa polskiego. Tzn. Jest pewne zabezpieczenie socjalne, którego mam być także strażnikiem. To zapewne nie jest dla Pana wyborców, Pana, dla mnie, nic zaskakującego, że jeśli chodzi o pewien rodzaj wrażliwości społecznej - tutaj są między nami różnice. Moglibyśmy o tym długo rozmawiać.
Przy byciu strażnikiem zdobyczy socjalnych, popiera mnie też Solidarność, co jest dla mnie bardzo ważne - strona społeczna. Dla mnie podwyższanie podatków jest rzeczą, pod którą nie będę się podpisywał jako przyszły prezydent Polski.
"NIE" dla euro w Polsce
Dalej, rozmowa zeszła na kwestię waluty i obrony polskiego złotego. Tutaj również padła ważna deklaracja Karola Nawrockiego.
Oczywiście, że będę stał na straży polskiego złotego. Jest to kolejny punkt mojego programu, a nasze programy w niektórych miejscach się spotykały. W maju 2024 roku, Pana kolega - wicemarszałek Bosak organizował 100-letnie polskiego złotego w polskim Sejmie, razem z IPN, którego byłem prezesem. Już tam, w polskim Sejmie, na zaproszenie Konfederacji, jasno deklarowałem swój pogląd do polskiego złotego. Jestem przeciwkiem euro. Nie tylko ze względów ekonomicznym, choć te są ważne. Nie chciałbym, aby rezerwy złota wyjechały z Polski.
Podsumował krótko - "Polska gotówka, to polska wolność. Będę tego bronił".
Ograniczanie wolności słowa? Nawrocki na NIE
Kolejnym punktem deklaracji Mentzena jest: "Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej swobodę wyrażania poglądów, zgodnych z polską Konstytucją".
I tutaj rozmowa zeszła na ustawę o tzw. mowie nienawiści.
Art. 54 Konstytucji mówi o tym w sposób naturalny. Będę przyszłym strażnikiem polskiej Konstytucji i wolności słowa. To jest jednym z fundamentów funkcjonowania polskiej demokracji. Jak przyglądam się temu, co obecni rządzący przepychając tzw. ustawy mowie nienawiści, chcą zrobić z polską wolnością słowa, to jestem tym oburzony. Nie podpisałbym nigdy czegoś takiego. Ta ustawa o mowie nienawiści powinna trafić do śmietnika
- zapowiedział.
Wojna na Ukrainie. Co z polskimi żołnierzami?
Kolejny punkt deklaracji polityka Konfederacji brzmiał: "Nie pozwolę na wysłanie polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy".
Kandydat na prezydenta zgodził się z nim.
Oczywiście, że nie pozwolę na wysłanie polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy, ale wyślę tam polskich przedsiębiorców, gdy Ukraina będzie odbudowywana. Kiedy Ukraina będzie się odbudowywać, my jako Polska powinniśmy skorzystać z tego, co południowo-wschodnia Polska już zbudowała dla pomocy Ukrainie. Powinniśmy być, to co chcieli Niemcy, by nas z tego wyrzucić, główną siłą odbudowującą Ukrainę, w momencie, gdy wojna się zakończy. Nie wyślę polskich żołnierzy na Ukrainę. Polscy żołnierze powinni chronić Rzeczpospolitej"
Ukraina w NATO i UE
Karol Nawrocki wypowiedział się również na temat dołączenia Ukrainy do NATO oraz Unii Europejskiej. Powiedział, że nie jest to możliwe - przynajmniej przez najbliższe lata.
Oczywiście, dzisiaj w ogóle dyskusja o wejściu Ukrainy do NATO jest zupełnie bezprzedmiotowa. Wejście Ukrainy do NATO sprawiałoby, że cały Sojusz Północnoatlantycki jest w stanie wojny z Federacją Rosyjską. To po pierwsze... W czasie mojej pierwszej kadencji, gdy zostanę prezydentem - cała procedura przystąpienia państwa do NATO, jak wiemy, trwa latami, nawet gdyby był tego typu kierunek. Poza tym, państwo ukraińskie, pomimo dzielnej obrony w wojny z Rosją, nie jest jeszcze do wielu procesów - w takim cywilizacyjnym, demokratycznym świecie, gotowe.
Przecież znamy przykłady głębokiej korupcji czy nieprzygotowania całego organizmu państwa ukraińskiego do bycia w Unii Europejskiej czy NATO. Dla mnie, w czasie kampanii wyborczej, jak śledziłem te dyskusje o bezwarunkowym przyjęciu Ukrainy do UE czy do NATO, zdawałem sobie sprawę, że to jest wymyślone na rzecz kampanii. Jestem przeciwko, ale myśląc jednak - bo odnosimy się do idealnego świata - chciałbym, aby Ukrainy była częścią cywilizacji zachodniej, a nie cywilizacji wschodniej. Byłoby to dobre dla świata - za dekady.
Co z pozwoleniem na broń?
Dalej, poruszono kwestię łatwiejszego dostępu Polaków do broni osobistej. Tu, kandydat na prezydenta, podzielił się swoja historią. I wyjawił, że grożono mu śmiercią.
Po raz pierwszy powiem, zostawiłem to sobie na pana doktora Sławomira Mentzena. Ja mam dostęp do broni. Osobistej broni. Jak zaczęła mnie ścigać Federacja Rosyjska i grożono mi regularnie śmiercią za likwidację sowieckich obiektów propagandowych, po długiej procedurze, kolejnych testach, przygotowaniach, uzyskałem dostęp do broni osobistej. Bo miałem zagrożenie życia przez obce państwo
Podkreślił również, iż procedura dostępu do broni jest bardzo wymagająca.
"Deklaracja toruńska"
Karol Nawrocki przed podpisaniem deklaracji Mentzena zaproponował także sprzeciwienie się szkodliwym dla polskiego rolnictwa Zielonemu Ładowi oraz umowie UE-Mercosur. Obaj rozmówcy się zgodzili na takie rozwiązanie.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X