W Poznaniu otwarto nowe miejsce pamięci. Skwer Marii i Lecha Kaczyńskich

Artykuł
Otwarcie skweru poprzedziła uroczysta msza święta
Fot. Twitter/@BiuletynPoznan

Skwer znajduje się pomiędzy ulicami generała Tadeusza Kutrzeby i Księcia Józefa, przy pomniku Armii Poznań. Upamiętnienie Marii i Lecha Kaczyńskich poparli w czerwcu radni Prawa i Sprawiedliwości oraz większość radnych Koalicji Obywatelskiej. Pomysł wsparł także prezydent Poznania.

Otwarcie skweru zainaugurowała msza w kościele Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry w Poznaniu. 

Podczas uroczystości otwarcia skweru, list od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Pragnę wyrazić głęboką wdzięczność wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że skwer w sercu Poznania nosi imię Marii i Lecha Kaczyńskich. Odeszli pełniąc swoje obowiązki wraz z pozostałymi członkami delegacji państwowej na uroczystości rocznicowe w Katyniu. Tragedia smoleńska położyła kres ich życiu. Ale nie zatarła i nigdy nie zatrze pamięci o tym, co reprezentowali sobą jako ludzie i małżonkowie - napisał Prezydent RP.

Podczas uroczystości list od prezesa Prawa i Sprawiedliwości wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego odczytał wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

- Mój brat podkreślał, że zaskarbić sobie szacunek obywateli może jedynie państwo sprawne, solidarne i sprawiedliwe. Państwo służące dobru wspólnemu - napisał prezes PiS.

Uroczystość uświetnił przelot samolotu akrobacyjnego Grupy Żelazny oraz występ Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

 

Źródło: Polskie Radio 24 / Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy