Viralna Mona Lisa. Swój diaboliczny uśmiech sprzedała za krocie

Artykuł
Z jej diabolicznym uśmiechem zetknął się niemal każdy
Twitter/InStyle

Z Zoe Roth zetknął się prawdopodobnie każdy. Jej dziecięca twarzyczka z przewrotnym uśmiechem przed płonącym w tle budynkiem stała się natchnieniem dla generacji twórców memów. Obecnie 21-letnia studentka uniwersytetu sprzedała oryginał owego zdjęcia za prawie pół miliona doalrów.

Zoe Roth stała się gwiazdą Internetu, gdy w 2005 r. wraz z ojcem Dave’em poszła obejrzeć kontrolowany pożar w swoim sąsiedztwie. Tam właśnie Dave — zapalony fotograf-amator — zrobił swojej córce zdjęcie, które już wkrótce miało obiec świat.

Jakkolwiek po Internecie krąża liczne kopie fotografii, jej oryginał z czasem zyskał niebagatelną wartość 473 tys. dolarów, jako tzw. NFT.

Czym jest NFT?

NFT (ang. non-fungible token, obiekt niewymienny) jest unikalnym obiektem cyfrowym z zakodowanym podpisem artysty, który weryfikuje jego własność. Pozwala to na sprzedaż oryginałów, których kopie rozprzestrzeniają się w Internecie w postaci chociażby memów, czy tweetów, jakby były fizycznymi przedmiotami, takimi jak dzieła sztuki.

Zdjęcie, które zyskało miano „disaster girl” (z ang. „dziewczynka-katastrofa”) jest opatrzone specjalnym kodem, który pozwoli Rothom na pobieranie tantiemów z kolejnych sprzedaży.

 

„Jestem super wdzięczna za całe doświadczenie”

 

Zoe Roth oświadczyła, że zyski ze sprzedaży przeznaczy na działalność charytatywną oraz na opłaty za studia.

- Ludzie, którzy znajdują się na memach to jedno, ale sposób, w jaki Internet przywiązał się do mojego zdjęcia, jest dla mnie czymś niesamowitym. Jestem super wdzięczna za całe to doświadczenie — powiedziała Zoe Roth w rozmowie z „New York Times”.

Źródło: bbc.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy