Tysiące głosujących wyraziło swoje zdanie o tym, co powinien zrobić TVN

Artykuł
Telewizja Republika

78 proc. respondentów z blisko 9 tysięcy biorących udział w naszej sondzie stwierdziło, że TVN powinien przeprosić za kłamstwa ukazane w reportażu "Franciszkańska 3". Przeciwnego zdania było 15 proc., 7 proc. nie ma w tej sprawie zdania. Badanie przeprowadziliśmy za pomocą ogólnodostępnej ankiety na platformie YouTube.

Przypomnijmy, 6 marca br. TVN 24 wyemitowała reportaż "Franciszkańska 3" poświęcony kwestii tego, co ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży (lata 1964-1978).

Opisane zostały w nim przypadki trzech księży: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego. W reportażu pojawiły się wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki "Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II".

Sprawa odbiła się szerokim echem w polskiej przestrzeni publicznej.

9 marca Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w przyjętej uchwale zdecydowanie potępił medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież- św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii.

Za głosowało 271 posłów, 43 przeciw było, od głosu wstrzymało się 4 posłów.

W związku z emisją tego materiału do MSZ zaproszony został ambasador USA Mark Brzezinski. Sprawy w swoje ręce wzięły też środowiska związane z Gazetą Polską.

„Jesteśmy z Tobą, OJCZE”. Takie grafiki od kilku dni zdobią największe miasta w Polsce, dając odpór nagonce na Jana Pawła II. W Warszawie grafiki wyświetlane są m.in. przy Alejach Jerozolimskich na wysokości Dworca Centralnego oraz na dworcu Warszawa Wschodnia.

Zobacz więcej: Od Tatr po Bałtyk, od Bugu po Odrę. Jan Paweł II jest wszędzie [wideo]

2 kwietnia natomiast w wielu miastach odbędzie się Marsz Papieski. Będzie nie tylko wyrazem wdzięczności jego rodaków za pozostawioną im bogatą schedę. Będzie świadectwem potrzeby tworzenia wielkiej wspólnoty.

Pisaliśmy wcześniej: „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro” - papież Jan Paweł II [wideo]

Jeszcze dziś wieczorem o godz. 20:00 Telewizja Republika wyemituje film „Pielgrzym”, pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Ojczyzny, która odbyła się w dniach 2-10 czerwca 1979 roku.

>>>ZOBACZ<<<

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy