Od Tatr po Bałtyk, od Bugu po Odrę. Jan Paweł II jest wszędzie [wideo]

portal tvrepublika.pl 16-03-2023, 19:34
Telewizja Republika

„Jesteśmy z Tobą, OJCZE”. Takie grafiki zdobią największe miasta w Polsce, dając odpór nagonce na Jana Pawła II. W Warszawie grafiki wyświetlane są m.in. przy Alejach Jerozolimskich na wysokości Dworca Centralnego oraz na dworcu Warszawa Wschodnia. Przypomnijmy, wzmożona nagonka nastąpiła 6 marca, kiedy stacja TVN24 wyemitowała reportaż "Franciszkańska 3" poświęcony kwestii tego, co ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży (lata 1964-1978).

Opisane zostały w nim przypadki trzech księży: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego. W reportażu pojawiły się wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki "Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II".

Niedługo po emisji reportażu, Sejm przyjął uchwałę ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Uchwała głosi m.in., że "medialna, haniebna nagonka" jest próbą "skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści".

Głos w sprawie zabrał także Episkopat. Wobec "podejmowanych ostatnio na szeroką skalę bezprecedensowych prób zdyskredytowania osoby i dzieła św. Jana Pawła II", zaapelował do wszystkich o "uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków".

Biskupi podkreślili, że "przeprowadzony proces kanonizacyjny nie pozostawia wątpliwości odnośnie do świętości Jana Pawła II” i podziękowali „wszystkim, którzy od samego początku stanęli w obronie dobrego imienia Świętego Papieża”.

Źródło: niezalezna.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy