Igrzyska Olimpijskie w Tokio zaczynają się już 23 sierpnia. Przed największym turniejem sportowym na świecie, eksperci szukają zaskakujących ciekawostek o sportowcach. Także o tych, których dane personalne nie są znane kibicom z całego świata.
Najstarszym uczestnikiem Igrzysk w Tokio będzie Andrew Hoy. Australijczyk pojedzie na swoje ósme Igrzyska, mając… 62 lata. Wystartuje we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Jest trzykrotnym mistrzem olimpijskim, ale w konkursie drużynowym. Hoy posiada również srebrny medal w konkursie indywidualnym w Sidney w 2000 roku.
Na ósme Igrzyska Olimpijskie pojedzie również Oksana Czusowitina z Uzbekistanu. Ma teraz 46 lat i wystartuje w gimnastyce sportowej. W dorobku ma dwa medale – złoto zdobyte z drużyną Wspólnoty Niepodległych Państw w wieloboju w 1992 r. w Barcelonie i srebro w skoku z Pekinu (2008). Uzbejka, po igrzyskach w Tokio zakończy karierę i chce się poświęcić szkoleniu dzieci i młodzieży w Uzbekistanie. Co ciekawe 46-latka będzie najstarszą zawodniczką w historii swojej dyscypliny. Średnia wieku w tej dyscyplinie na Igrzyskach w Tokio będzie wynosił niecałe 20 lat.
Najstarszym zawodnikiem w historii Igrzysk Olimpijskich jest Oscar Swahn. Na Igrzyskach Olimpijskich w Antwerpii w 1920 roku, Szwed miał 72 lata i 281 dni. Swahn jest też najstarszym mistrzem olimpijskim. Te zdobył w 1912 roku w Sztokholmie. Startował w strzelectwie. Najstarszą kobietą w historii Igrzysk to Lorna Johnstone. Startując w jeździectwie na Igrzyskach w Monachium w 1972, miała 70 lat i 5 dni. Najstarszą mistrzynią Olimpijską jest Eliza Pollock. Łuczniczka z USA zdobyła złoto w St.Louis w 1904 roku.
Dzieci na Igrzyskach. Czy to przesada?
Najmłodszą osobą na Igrzyskach w Tokio, będzie… 12-letnia Syryjka Hend Zaza. Nastolatka wystąpi w konkursie tenisa stołowego. O kilka miesięcy starsza będzie Kokona Hiraki z Japonii. Wystąpi w nowej dyscyplinie olimpijskiej, skateboardzie.
Brązowym medalem mógł się poszczycić grecki gimnastyk Dimitrios Loundras na Igrzysk w Atenach w 1896 roku. Stojąc na podium miał raptem 10 lat i 218 dni. Po tym sportowym sukcesie nie miał szans zwolnić tempa życia. Walczył w I i II wojnie światowej, osiągnął stopień admirała w greckiej marynarce wojennej. Żył 85 lat.
Do dziś istnieją spekulacje dotyczące najmłodszego, złotego medalisty. Domniemywa się, że w 1900 roku jednym z wygranych w wioślarstwie był chłopiec około 7-letni. Nie ma jednak na to dowodów, o obecności młodego sportowca świadczą jedynie zdjęcia z zawodów. Natomiast najmłodszym potwierdzonym zwycięzcą imprezy, był w 1960 roku niemiecki wioślarz, Klaus Zerta, który wywalczył złoto wraz ze swym kolegą. Miał wtedy 13 lat i 283 dni. W sportach indywidualnych na najwyższym miejscu podium stanął w 1932 roku na Igrzyskach w Los Angeles Japończyk Kusuo Kitamura. W wieku niespełna 15 lat (14 lat i 301 dni) pokonał wszystkich swoich rywali w pływaniu stylem dowolnym na dystansie 1500m.
W przykład dzieci, które w bardzo młodym wieku doprowadzają swoje ciało do granic absurdu, idealnie wpisuje się Richard Sandrak. Obecnie o 29-latku nie jest głośno. Sandrak był nazywany „Małym Herkulesem”. Żył w ostrym reżimie treningowym. Wszystko przez ojca- Pavla, który kazał synowi robić synowi minimum 600 pompek, brzuszków i przysiadów dziennie. Bardzo szybko ciało Sandraka pokryło się mięśniami jak u kulturysty. Po wyzwoleniu się spod kontroli ojca Richard wziął udział w filmie dokumentalnym o sobie i kilku innych produkcjach. Sandrak jest nadal aktywny sportowy.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Radykalny krok papieża. Chce by diecezja rzymska dała swoje nieruchomości tym, którzy nie mają gdzie mieszkać