Tokio 2020. Igrzyska nie dla polskich pływaków

Artykuł
Szóstka polskich pływaków nie weźmie udziału w igrzyskach olimpijskich w Tokio.
Fot.: Twitter/@SportSE_pl

Dziś odbyło się spotkanie, podczas którego Światowa Federacja Pływacka podjęła decyzję w sprawie polskich sportowców. Szóstka zawodników niestety nie weźmie udziału w igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Ciąg dalszy afery związanej z szóstką polskich pływaków. Alicja Tchórz, Aleksandra Polańska, Paulina Peda, Mateusz Chowaniec, Jan Kozakiewicz i Jakub Kraska złożyli ślubowanie, zostali oficjalnie olimpijczykami.

Reprezentanci  Polski uzyskali jednak minimum B, a nie A, które daje gwarancję pewnego startu w rywalizacji indywidualnej. W przypadku minimum B, tylko zaproszenie od Światowej Federacji Pływackiej (FINA) dawało nadzieję na udział w zawodach. Otrzymał je jedynie Kacper Stokowski.

Pozostała szóstka musiała czekać na spotkanie, podczas którego miała zostać podjęta ostateczna decyzja. O rezultatach poinformował media prezes Polskiego Związku Pływackiego Paweł Słomiński. 

- Międzynarodowa Federacja Pływacka wyraziła zgodę na wymianę trzech zawodników, którzy są zakwalifikowani do sztafet. Czyli w zamian za trzech, których musimy wycofać. Więc tak czy siak, sześciu zawodników wraca do Polski. Trener główny i trenerzy reprezentacji pracują nad tym, więc nic nie mogę na ten moment powiedzieć - powiedział prezes.

- Muszą teraz spośród tej siódemki z normami A, złożyć składy pięciu sztafet. To już jest ostateczna decyzja po rozmowach Komitetu Organizacyjnego i naszej misji w Japonii. FINA nie chciała zgodzić się na nic, później tylko na jednego zawodnika na wymianę, ostatecznie na trzech ale też z warunkiem, że pięć sztafet z tego złożymy - dodał Słomiński. 

Prezes Polskiego Związku Pływackiego poinformował, że w jutro wydane zostanie oświadczenie odnośnie całej sprawy. 

 

 

 

Źródło: WP Sportowe Fakty

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy