Tłumy wiernych na urodzinach Radia Maryja. Do Torunia przybyli pielgrzymi z całej Polski

Artykuł
Twitter.com/MonikaTomaszek

Kilka tysięcy wiernych z całego kraju, a także przedstawiciele Polonii biorą udział w obchodach 30-lecia Radia Maryja. Punktem kulminacyjnym jest msza święta, w której biorą udział przedstawiciele władz państwowych.

Sobotnie obchody 30. rocznicy powstania Radia Maryja rozpoczęły się przed południem w hali przy ul. Bema w Toruniu. Zapoczątkował je koncert ojców bernardynów z Lublina. O godzinie 12.30 odbył się różaniec ze słuchaczami, a pół godziny później koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Uroczystości zwieńczy msza święta, która rozpoczęła się o godzinie 15:30. Biorą w niej udział wierni oraz zaproszeni dostojni gości, w tym najwyżsi przedstawiciele władz państwowych. Mszy przewodniczy metropolita lwowski abp. Mieczysław Mokrzycki.

Wśród pielgrzymujących są parafianie i członkowie Rodziny Radia Maryja z całej Polski, a także z zagranicy. Nie zabrakło przedstawicieli lokalnych wspólnot, w tym Kół Gospodyń Wiejskich, którzy przyjechali do Torunia w tradycyjnych, regionalnych strojach.

Pielgrzymka z parafii Archidiecezji Śląskiej przyjechała do Torunia już w piątek i pierwsze kroki skierowała do Sanktuarium Maryi Panny Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. W sobotę przed południem odwiedziła siedzibę Radia Maryja.

„Dziś pierwsza sobota miesiąca, wielki jubileusz w Toruniu, ale także wielkie święto na Śląsku - wspomnienie św. Barbary, patronki górniczego trudu. Modlitwą u stóp Matki wspieramy naszych górników” - powiedział ks. proboszcz z parafii Niepokalanego Serca Maryi w Radlinie-Głożynach przewodzący pielgrzymce.

Jeden z uczestników pielgrzymki z Tychów podkreślił, że jeździ na coroczne urodziny Radia Maryja od 1996 roku.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i okolic. Z biegiem lat Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę, by następnie rozszerzyć się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie.

Źródło: twitter.com pap.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy