Przejdź do treści
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert "Oddajmy dzieciom dzieciństwo" zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Szczecin zaprasza na XII Żywą Szopkę, 24-26 grudnia, Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie - Żydowcach - Kluczu, przy ul. Srebrnej 8
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Talibowie rozstrzeliwują afgańskich komandosów. Opublikowano nagranie

Źródło: Fot. PAP/EPA/M. SADIQ

Stacja CNN opublikowała nagranie wideo z egzekucji przez talibów 22 usiłujących się poddać afgańskich komandosów. Departament Stanu USA oświadczył, że nie ma powodów, by wątpić w autentyczność tego materiału.

– Stany Zjednoczone nie mają powodów, by wątpić w autentyczność nagrania wideo, na którym talibowie zabijają afgańskich komandosów, kiedy próbują się oni poddać – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Nazywał ten czyn „potwornym”.

Do masakry doszło w 12 czerwca w mieście Dawlat Abad, w afgańskiej prowincji Farjab, blisko granicy z Turkmenistanem.

– Na wyraźnym, ale rozedrganym nagraniu słychać słowa: „Poddajcie się, komandosi, poddajcie się”. Kilku mężczyzn wyłania się z budynku; widać, że są nieuzbrojeni (...) Padają strzały. Co najmniej kilkunastu mężczyzn zostaje rozstrzelanych wśród okrzyków „Bóg jest wielki”. Ofiarami byli członkowie afgańskiej jednostki sił specjalnych, a ich oprawcami talibowie – opisuje masakrę CNN.

Jak podała amerykańska stacja, uzyskała i zweryfikowała kilka nagrań wideo z zajścia i rozmawiała ze świadkami. Wyjaśniła, że na nagraniach widać ciała komandosów porozrzucane na rynku. Świadkowie opowiadali, że po zaciętej walce o utrzymanie miasta, komandosom skończyła się amunicja i zostali otoczeni przez talibskich bojowników.

– Na jednym z nagrań, trwającym około 45 sekund, słychać, jak jeden z przechodniów mówi: „Nie strzelajcie do nich, nie strzelajcie do nich, błagam was nie strzelajcie do nich”. Następnie przechodzień pyta: „Jak ty, Pasztun, możesz zabijać Afgańczyków?”. Pasztunowie są główną grupą etniczną w Afganistanie – relacjonowała CNN.

As the US withdraws, Taliban fighters executed 22 Afghan commandos. They were trying to surrender after running out of ammunition. https://t.co/o85DmoGexQ

— CNN International (@cnni) July 13, 2021

Oceniła, że zabójstwo żołnierzy stoi w jaskrawym kontraście do wysiłków talibów, by pokazać, że akceptują poddawanie się żołnierzy, a w niektórych przypadkach płacą im za powrót do domu, podczas gdy zdobywają terytoria w całym Afganistanie.

Talibowie opublikowali trzy dni po walkach w Dawlat Abad wideo pokazujące przejęcie ciężarówek wojskowych i broni. Na nagraniu twierdzono, że (...) specjalnie wyszkoleni komandosi CIA, którzy ścigali talibów w Dawlat Abad, zostali schwytani żywi przez talibów, rozbrojeni i zakuci w kajdanki – twierdzi CNN.

Dodaje, że talibowie zaprzeczyli rzekomym egzekucjom. Oskarżyli CNN na Twitterze o sfabrykowanie „dowodów”.

– Raport pochodzi z fałszywej sceny połączonej z materiałem filmowym z innej, gdzie 22 komandosów zostało zabitych w starciach podczas przeprowadzania operacji w prowincji Farjab – pisał rzecznik talibów.

Rzecznik afgańskiego ministerstwa obrony Fawad Aman powiedział, że egzekucje stanowią „zbrodnię wojenną”.

– To nie pierwszy raz, kiedy talibowie rozstrzeliwują naszych żołnierzy. Talibowie nie mają litości dla nikogo, od wojskowych po niewinnych cywilów - ludzie są katowani. Talibowie nie mogą zaprzeczyć tej zbrodni. Na nagraniu wyraźnie widać, jak rozstrzeliwują naszych żołnierzy po poddaniu się – argumentował Aman.

PAP

Wiadomości

MERS-CoV

Europejskie przypadki MERS: wysoka śmiertelność wirusa

Członkini Memoriału o Rosji: państwo zorganizowane na zasadach mafijnych

Zabił żonę, strzelił do pasierbicy. Pod choinką pełno prezentów...

AKTUALIZACJA

Atak USA na ISIS w Nigerii. Trump: będą kolejne

Ambasador USA: Polska jest odpowiedzią na problemy Europy

Kreml uwolni francuskiego naukowca? "Piłka po stronie Paryża"

Kolejne drony z Białorusi lecą w stronę Polski. Ukraińcy przekazują niepokojące informacje

Niestety, hejterzy nie odpuszczają nawet w Święta Bożego Narodzenia

Dziesiątki milionów złotych zaległości. TVP nie płaci tantiem

Kontrabanda z Białorusi odnaleziona, ale brakuje... balonu

Giorgia Meloni ocenia, że przyszły rok będzie jeszcze gorszy. W tle wsparcie dla Ukrainy

IMGW ostrzega: temperatura może spaść do minus 15 stopni C

Balony z kontrabandą. BBN: prowokacja pod przykryciem działania przemytniczego

Saryusz-Wolski ostrzega przed europejską bronią nuklearną w rękach islamistów. Ma rozwiązanie dla Polski

Bartosz G. usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem!

Najnowsze

MERS-CoV

Europejskie przypadki MERS: wysoka śmiertelność wirusa

Ambasador USA: Polska jest odpowiedzią na problemy Europy

Kreml uwolni francuskiego naukowca? "Piłka po stronie Paryża"

Kolejne drony z Białorusi lecą w stronę Polski. Ukraińcy przekazują niepokojące informacje

Niestety, hejterzy nie odpuszczają nawet w Święta Bożego Narodzenia

Putin i założycielka Memoriału

Członkini Memoriału o Rosji: państwo zorganizowane na zasadach mafijnych

zabójstwo na Florydzie

Zabił żonę, strzelił do pasierbicy. Pod choinką pełno prezentów...

AKTUALIZACJA

Atak USA na ISIS w Nigerii. Trump: będą kolejne