Sztuczna inteligencja mniej wartościowa od człowieka. Polacy przeprowadzili badania

Artykuł
Fot. pixabay/gerlat

Dr Paweł Fortuna z Katedry Psychologii Eksperymentalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz dr Artur Modliński z Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją i Cyberkomunikacją przy Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego sprawdzili jaki jest stosunek ludzi do dzieł sztuki stworzonych przez sztuczną inteligencję.

Z badań specjalistów KUL oraz Uniwersytetu Łódzkiego wynika, że ,,gdy ludzie dowiadują się, że obraz został namalowany przez sztuczną inteligencję, oceniają go jako mniej wartościowy, niż ten stworzony przez człowieka".

Al konkuruje w zadaniach, które wcześniej, jak się wydawało, mogły być wykonywane wyłącznie przez ludzi. Dotyczy to również dzieł artystycznych, które do niedawna były tworzone przez człowieka.

Sztuczna inteligencja coraz częściej zastępuje człowieka. Al tworzy dzieła, które są sprzedawane na międzynarodowych aukcjach sztuki.

Uczestnicy badania zostali podzielili na cztery grupy, którym pokazano dokładnie ten sam obraz. W dwóch grupach uczestnicy określali kwotę wiedząc, że podobny obraz namalowany przez człowieka jest wart 1000 zł. W dwóch pozostałych, że taką samą kwotę oferuje się za dzieło wykonane przez robota.

Spodziewano się, że uczestnicy eksperymentu będą zakładać, że jeśli 1000 zł wart jest malunek robota, który nie jest artystą, to człowiek powinien dostać więcej za analogiczne dzieło. Wyniki badania potwierdziły przypuszczenia.

Źródło: gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy