Szczepionka nie „usmaży mózgu” i nie powstaje z płodów. Medycy kontra szczepionkowe mity

Szczepionki są bezpieczne i skuteczne - przekonują medycy
Fot. Policja

W odpowiedzi na szkodliwe mity rozpowszechniane przez osoby przeciwne szczepionkom medycy nagrali film, w którym rozprawiają się z najczęstszymi mitami, głoszonymi przez antyszczepionkowców. Profesorowie, doktorzy i sami studenci merytorycznie punktują powielane dezinformacje.

Pierwszym z mitów, przytoczonym mitów jest wygłoszony przez dziennikarza Marcina Rolę. Na antenie telewizji wrealu24 twierdzi on m.in., że szczepionki nie działają na wirusy i ich mutacje. Odpowiada na to flebolog dr hab. med. Łukasz Paluch, profesor z CKMP. Wskazał, że od dawna z powodzeniem stosuje się szczepionki na choroby wywoływane przez wirusy, m.in. polio, odrę i różyczkę. – Mamy szczepionki, które działają przeciw obecnym mutacjom wirusa. Szczepmy się i wierzmy nauce – powiedział.

W kolejnych częściach profesor ginekologii obala mit, że „szczepionki powodują bezpłodność”, a wirusolog, że „szczepionki nie są wystarczająco przebadane”. Medycy wyjaśniają też, że szczepionki nie powstały z abortowanych płodów i nie wywołują poważnych działania niepożądane szczepionek. Przedstawiono również naukowe argumenty na to, że szczepionki nie zmieniają ludzkiego DNA, mogą być stosowane u osób przewlekle chorych i nie wywołują COVID-19.

„Materiał powstał z oddolnej inicjatywy studentów. Nie stoi za nim żaden rząd, koncern farmaceutyczny, uczelnia czy też samorząd i nie jesteśmy przez nikogo finansowani” – zapewniają autorzy materiału. „Powyższy film został stworzony w celu przekonania niepewnych, niezdecydowanych i wątpiących w skuteczność szczepienia się przeciwko COVID-19. Każda kolejna osoba to następna cegła w murze i kolejny krok który zbliża nas do zakończenia obecnie trwającej pandemii wirusa SARS-CoV-2 i powrotu do normalności” – dodali.

Scenariusz i materiały przygotował Bartosz Krawiec, nagrania wykonali Grzegorz Wryk i Bartosz Krawiec, za montaż odpowiada Grzegorz Wryk, a lektorem jest Kacper St. Latawiec.

Źródło: portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy