Według prezesa NBP przyspieszenie inflacji w lutym spowodowane jest czynnikami zewnętrznymi.
Według GUS w marcu 2021 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 3,2% r/r (wskaźnik cen 103,2), a w stosunku do lutego 2021 r. wzrosły o 1,0% (wskaźnik cen 101,0).
Wg szybkiego szacunku w marcu 2021 r. #ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 3,2% r/r (wskaźnik cen 103,2), a w stosunku do lutego 2021 r. wzrosły o 1,0% (wskaźnik cen 101,0).https://t.co/q23Zzpk5Qa#GUS #CPI #WskaźnikCen #statystyki pic.twitter.com/x3r1BujCLa
— GUS (@GUS_STAT) March 31, 2021
- Przyspieszenie inflacji w lutym spowodowane jest czynnikami zewnętrznymi, które nie są związane z polityką NBP. Są to np. wzrost cen paliw, spowodowany wzrostem ceny rynkowych ropy - ocenił prezes NBP.
- W gospodarce nie ma nadmiernego popytu, cały czas panuje duża ujemna luka popytowa - dodał.
#RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe #NBP na niezmienionym poziomie.https://t.co/Gr9y4Dj7ZA
— Narodowy Bank Polski (@nbppl) April 7, 2021
Według szefa NBP, słabszy złoty nie powinien być powodem do zmartwień.
Adam Glapiński zaznaczył, że pandemia wpływa negatywnie na gospodarkę.
- Obecna fala pandemii, zaostrzenie restrykcji w marcu z tym związane, wpływają bardzo negatywnie na aktywność gospodarczą i bardzo negatywnie na nastroje - powiedział.
- Banki mogą iść w kierunku rozszerzania usług płatnych i właśnie tam znajdować korzyści. Ewentualnie będą wycofywać się z usług darmowych. Takie zjawisko jest już nawet obserwowane - dodał prezes NBP.
Projekcja #inflacji #NBP: Gospodarka stopniowo powróci do średniookresowej ścieżki wzrostu oczekiwanej przed pandemią ze wzgl. na rozpoczęcie szczepień, łagodzenie obostrzeń, wsparcie polityki fiskalnej i rekordowo niskie stopy proc. NBP. Więcej: https://t.co/1p4KxWvcI8#PKB pic.twitter.com/2G9XFqfV90
— Narodowy Bank Polski (@nbppl) March 8, 2021