W wieku 100 lat zmarł 18 sierpnia w Waszyngtonie James Lane Buckley – katolicki polityk Partii Konserwatywnej, który zasłynął jako niestrudzony obrońca życia. Walczył o to zwłaszcza w Senacie, w którym zasiadał w latach 1971-77, reprezentując tam stan Nowy Jork.
Już w tydzień po ogłoszeniu przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych ustawy federalnej, dopuszczającej aborcję – 22 stycznia 1973 w tzw. procesie Roe przeciw Wade, Buckley – katolik z Nowego Jorku i Jesse Helms – baptysta z Północnej Karoliny stali się dwoma pierwszymi senatorami podważającymi te przepisy. Sporządzili oni „Poprawkę Dotyczącą Prawa do Życia Ludzkiego (Human Life Amendment), mającą na celu obalenie nowej ustawy. Ten ich niejako proroczy głos urzeczywistnił się 50 lat później – 24 czerwca 2022, gdy tenże Sąd Najwyższy (ale oczywiście w innym składzie) uchylił swój proaborcyjny wyrok.
Działalności i życiu tego katolickiego senatora i polityka poświęcił swoje przemyślenia na łamach „National Catholic Register” katolicki świecki teolog-moralista (wykłada teologię moralną na uniwersytecie Seton Hall w New Jersey) i propagator nauczania św. Jan Pawła II w USA – John Grondelski. W swym artykule zamieścił on wiele cytatów i wypowiedzi zmarłego senatora w Kongresie i nie tylko tam oraz pochwalił za „elokwencję w sprawie obrony życia”. Jednym z najważniejszych jego wystąpień w tej dziedzinie był 19-stronicowy projekt „Poprawki do Konstytucji”, który Buckley odczytał w Senacie 31 maja 1973 r.
Wywodzący się z mniejszościowej Partii Konserwatywnej, Buckley współpracował głównie z Partią Republikańską. Tę jego niezłomną postawę w obronie życia chwalił zwłaszcza słynny senator republikański Henry Hyde (1924-2007), także katolik. Benedykt XVI odznaczył go w 2006 Orderem Św. Grzegorza Wielkiego za „wieloletnie zasługi w życiu politycznym w sprawach dotyczących Kościoła Katolickiego” a prezydent G. W. Bush w 2007 przyznał mu „Prezydencki Medal Honoru” – najwyższe odznaczenie cywilne w USA. Hyde znany jest jako autor Poprawki, noszącej jego nazwisko (Hyde Amendment), która zabroniła używania funduszy federalnych na cele aborcyjne.
Ten katolicki senator tak w swoim czasie pochwalił działalność Buckleya: „Gdy na Sądzie Ostatecznym dusza stanie w nagiej prawdzie przed Bogiem, słychać będzie chóry, których nie słyszymy tu, na ziemi, ale które usłyszymy w całym ich pięknie w tym nowym świecie. Będą one wstawiały się za każdym, kto czyni wysiłki na rzecz obrony życia. Będą też wstawiać się za nim do Boga: «Zbaw go, ponieważ nas kochał»”. „Wierzę, że to jest prawda i wyobraźmy sobie te 65 milionów głosów (na tyle ocenia się liczbę aborcji w ciągu 50 lat obowiązywania ustawy Roe v. Wade), które będą witać w niebie Jamesa Buckleya” – zakończył swój artykuł John Grondelski.
James Lane Buckley urodził się 9 marca 1923 w Nowym Jorku. W 1943 ukończył studia na Uniwersytecie Yale. W latach 1942-46 służył w marynarce wojennej USA, z której odszedł w randze porucznika. W 1950 został przyjęty do palestry w Connecticut, gdzie praktykował do 1953. W 1970 przy poparciu ówczesnego prezydenta Richarda Nixona został wybrany na senatora z Nowego Jorku, choć nie z ramienia Partii Republikańskiej, do której należał, ale jako nowojorski republikanin-konserwatysta. Zdobył wtedy 38,7% głosów. W Senacie zasiadał od 3 stycznia 1971 do 3 stycznia 1977. O ponowny wybór ubiegał się w 1976, tym razem jako republikanin, ale przegrał z demokratą Danielem Patrickiem Moynihanem. Był starszym bratem jednego z guru amerykańskich konserwatystów, Williama Buckleya. Zmarł 18 sierpnia w Waszyngtonie.