Zmarł Edward Mosberg. Bezkompromisowy obrońca prawdy historycznej

W wieku 96 lat zmarł Edward Mosberg, polski Żyd ocalony z Holokaustu, zaangażowany w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu. Informację o śmierci Mosberga przekazał w mediach społecznościowych Konsul Generalny w Nowym Jorku Adrian Kubicki. Mosberg był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście. W 1951 r. wraz z narzeczoną przybył do Nowego Jorku. Mieszkał w New Jersey.
W czerwcu 2019 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył Edwarda Mosberga Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP "za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu i upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów".
Jego imię nosi odznaczenie, przyznawane przez Fundację From The Depths, za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Edward Mosberg został odznaczony przez tę fundację za "budowanie dialogu w duchu pamięci o Holocauście".
Edward Mosberg wielokrotnie uczestniczył w Marszach Żywych w Auschwitz. Zasłynął także obroną Pomnika Katyńskiego w New Jersey, który miał zostać umieszczony w mniej eksponowanym miejscu.
Pisaliśmy wcześniej: Ocalały z Holokaustu: Straciłem całą rodzinę, wszyscy byli obywatelami Polski, wszyscy zostali zamordowani przez Niemców
Bezkompromisowy obrońca prawdy historycznej został uhonorowany przez redakcję Niezależnej Gazety Polskiej Nowe Państwo. We fragmencie numeru z 07/02/2020 mieliśmy okazję przeczytać:
"Święty Grzegorz I Wielki, patron nagrody przyznawanej przez redakcję Nowego Państwa”, powtarzał: „Nikt na świecie nie żyje wyłącznie dla siebie. Jesteśmy tu także dla innych”. Te słowa być może jak żadne inne charakteryzują cel i publiczną działalność Edwarda Mosberga. Ocalały z Holocaustu Żyd odważnie i bezkompromisowo od lat staje w obronie prawdy i coraz częstszych prób fałszowania historii. Edward Mosberg protestuje, kiedy pojawiają się próby zacierania odpowiedzialności za potworne zbrodnie II wojny światowej.
Broni Polski przed fałszywymi oskarżeniami o antysemityzm i współudział w Holokauście. Buduje mosty pomiędzy Polakami i Żydami, przypominając o naszych wspólnych wielowiekowych doświadczeniach. Wyciąga z mroków historii tych Polaków, którzy z narażeniem życia pomagali w czasie wojny swoim żydowskim współbraciom, a nie zostali nigdy w żaden sposób docenieni. Edward Mosberg, pomimo osobistych dramatycznych przeżyć w trakcie II wojny światowej, każdego dnia wraca do tych historii, po to, by szczególnie młodym ludziom dać świadectwo prawdy, aby nie zapomnieli oni o tym, co się stało, i aby nigdy więcej do tego nie doszło".
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Zranił 17-latka w centrum Tarnowa. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, trwają poszukiwania napastnika
Zamieszanie wokół słów Duszczyka. „Służby w akcji” punktują za sprzeczne wypowiedzi ws. kontroli granicznych [WIDEO]
NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego
Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska
Najnowsze

Świątek vs Anisimova. Finał Wimbledonu już dziś!

Zamieszanie wokół słów Duszczyka. „Służby w akcji” punktują za sprzeczne wypowiedzi ws. kontroli granicznych [WIDEO]

Czy prokurator może zmienić wynik wyborów? Kida rozwiewa wątpliwości
